Elgin City Classic - Varsity Boys

at Lord's Park (host Elgin High School)

August 31, 2016

75 degrees, partly sunny
Results by RealTiming Inc.

3.0 miles

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD
  1 East Aurora              29    1    5    6    8    9   11   14  16:46.6  0:45.5
  2 Dundee-Crown             56    3    4    7   18   24   35   46  17:09.1  1:17.6
  3 Bartlett                 81    2   10   16   26   27   28   29  17:26.7  1:26.8
  4 St. Charles North       103   12   13   21   25   32   36   45  17:43.2  0:54.1
  5 South Elgin             121   15   20   23   30   33   38   43  17:52.4  0:49.5
  6 Elgin                   123   17   19   22   31   34   37   40  17:54.0  0:46.5
  7 Streamwood              213   39   41   42   44   47   49   53  19:01.1  1:09.6
  8 Larkin                  255   48   50   51   52   54   55   56  22:03.6  5:26.5


        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM         
    1     1  Ricardo Del Toro, Sr       16:19.6    East Aurora          
    2     2  Dan Hayes, Sr              16:37.5    Bartlett             
    3     3  Mark Jensen, So            16:39.1    Dundee-Crown         
    4     4  Anthony Hurgoi, Jr         16:39.1    Dundee-Crown         
    5     5  Gio Morales, Sr            16:43.3    East Aurora          
    6     6  Jon Juarez, Sr             16:46.7    East Aurora          
    7     7  Daniel Price, Jr           16:55.0    Dundee-Crown         
    8     8  Abraham Vega, Jr           16:58.3    East Aurora          
    9     9  Rudy Vera, Sr              17:05.0    East Aurora          
   10    10  Angelo Peters, So          17:06.7    Bartlett             
   11    11  Miguel Gonzalez, Jr        17:08.9    East Aurora          
   12    12  Brett Lee, Sr              17:18.4    St. Charles North    
   13    13  Luke Sutherland, Sr        17:23.2    St. Charles North    
   14    14  Edgar Perez, Jr            17:24.1    East Aurora          
   15    15  Hector Rodriguez, Jr       17:24.3    South Elgin          
   16    16  Brandon Kim, Jr            17:26.8    Bartlett             
   17    17  Jakob Woerner, Sr          17:33.9    Elgin                
   18    18  Lucas Janikowski, So       17:35.9    Dundee-Crown         
   19    19  Juan Villagomez, So        17:37.0    Elgin                
   20        Tom Danner, Sr             17:41.4    Westminster Christian 
   21    20  Owen Sirridge, Jr          17:41.8    South Elgin          
   22    21  Jaeden Mc Intosh, Jr       17:43.8    St. Charles North    
   23    22  Jonathan Porras, Jr        17:46.8    Elgin                
   24        Luis Reynoso, Jr           17:48.6    East Aurora          
   25        Alex Unzueta, Sr           17:49.0    East Aurora          
   26    23  Jackson Mainellis, Sr      17:51.5    South Elgin          
   27    24  Kyle Wizgird, So           17:56.6    Dundee-Crown         
   28    25  Jacob Estlund, Jr          17:58.1    St. Charles North    
   29    26  Anthony Nicolini, Sr       17:58.5    Bartlett             
   30    27  Xander Apponi, Sr          18:04.2    Bartlett             
   31    28  Alan Michalek, So          18:04.4    Bartlett             
   32    29  Sammy Peters, Sr           18:08.4    Bartlett             
   33        Luke Jennes, Fr            18:09.1    Bartlett             
   34    30  Peter Fossa, Jr            18:10.7    South Elgin          
   35    31  Cameron Carranza, Jr       18:12.2    Elgin                
   36    32  Timothy Leal, Sr           18:12.5    St. Charles North    
   37    33  Jacob Harris, Sr           18:13.8    South Elgin          
   38        Allan Barajas, Jr          18:17.7    East Aurora          
   39        Sam Jennes, Fr             18:18.8    Bartlett             
   40    34  Enrique Delgado Jr., So    18:20.3    Elgin                
   41        Jonathan Jasso, Fr         18:21.8    Bartlett             
   42    35  Jorge Hernandez, Jr        18:23.6    Dundee-Crown         
   43    36  Luke Zanis, Sr             18:32.6    St. Charles North    
   44        Nathan Smith, Jr           18:34.6    Bartlett             
   45        Patrick Stephen, So        18:35.0    Bartlett             
   46    37  Carlos Orduno, Sr          18:39.7    Elgin                
   47    38  Owen Vajarsky, Sr          18:39.9    South Elgin          
   48    39  Dylan Munoz, Sr            18:40.3    Streamwood           
   49    40  Max Troyke, Sr             18:40.5    Elgin                
   50        Andrew Pelster, Sr         18:42.9    Bartlett             
   51        Riley Keating, So          18:43.4    Elgin                
   52        Giovanni Cisneros, So      18:45.3    Elgin                
   53    41  Andres Rosiles, Sr         18:47.3    Streamwood           
   54    42  Fernando Viveros, Jr       18:47.3    Streamwood           
   55    43  Brady Tolva, Jr            18:57.0    South Elgin          
   56        Josh Villacastin, Jr       18:58.3    Bartlett             
   57    44  Isaac Rodriguez, Sr        19:00.7    Streamwood           
   58        Sebastian Flores, Jr       19:05.3    East Aurora          
   59        Andrew Richardson, Jr      19:06.4    South Elgin          
   60    45  Joesph Mascha, Sr          19:09.0    St. Charles North    
   61        Connor Jacobs, Jr          19:11.0    St. Charles North    
   62        Zacharias Vega, Jr         19:11.4    Elgin                
   63        Grayson Seymour, Sr        19:16.4    St. Charles North    
   64        Alex Rivas, Sr             19:21.5    East Aurora          
   65        Sam Vega, Jr               19:23.8    East Aurora          
   66    46  Eduardo Garcia, Sr         19:25.2    Dundee-Crown         
   67        Ben Breyette, Jr           19:25.3    Dundee-Crown         
   68        Cameron Smith, Jr          19:27.7    Dundee-Crown         
   69        Giorgio Boschi, Jr         19:29.8    Elgin                
   70        Caleb Britton, Jr          19:30.3    Bartlett             
   71        Finnegan Engel, Jr         19:33.1    South Elgin          
   72        Ben Pinsel, Jr             19:34.2    Elgin                
   73        Thomas Wagner, Jr          19:37.1    St. Charles North    
   74        Nathan Hoersch, Jr         19:39.8    Westminster Christian 
   75        Andrew Matuszewski, Jr     19:40.3    Bartlett             
   76        Connor Cahill, Jr          19:40.6    St. Charles North    
   77        Brad Kmiec, Sr             19:43.8    South Elgin          
   78        Colton Tisdall, Sr         19:45.7    St. Charles North    
   79    47  Ricardo Villarreal, Sr     19:49.8    Streamwood           
   80        Jeet Patel, Jr             19:57.7    Bartlett             
   81    48  Eduardo Baltazar, Sr       19:58.8    Larkin               
   82        Kevin Kelley, Jr           20:01.4    Bartlett             
   83        Jorge Pulido, Jr           20:02.3    Elgin                
   84        Eric Blassick, Sr          20:05.3    St. Charles North    
   85        Matthew James, Jr          20:07.7    Dundee-Crown         
   86    49  Caleb Inorio, Sr           20:09.7    Streamwood           
   87        Matthew Stocking, Sr       20:09.9    South Elgin          
   88        Ben Berstche, Sr           20:18.8    Westminster Christian 
   89    50  Evan Powers, Jr            20:23.1    Larkin               
   90        Tim Luczak, Jr             20:26.1    Bartlett             
   91        Jake Reinhofer, Jr         20:37.9    South Elgin          
   92        Alfonso Kesseler, Sr       20:42.9    Dundee-Crown         
   93        Ethan Zubik, So            20:57.2    Bartlett             
   94        John Florance, Sr          21:08.4    Dundee-Crown         
   95        Hunter Roberts, Jr         21:18.0    St. Charles North    
   96        Zach Oleson, Jr            21:18.2    East Aurora          
   97        Matthew Picardi, Sr        21:22.5    South Elgin          
   98        Jeevan Acharya, Jr         21:23.6    South Elgin          
   99        Justin Nielson, Jr         21:28.0    St. Charles North    
  100        Connor Broshar, Jr         21:32.0    St. Charles North    
  101        Jayce Newton, Jr           21:38.7    Elgin                
  102        Blaise Naaman, Jr          21:39.4    Bartlett             
  103        Robert Tornabene, Jr       21:41.7    South Elgin          
  104        Liam Jones, Jr             21:43.8    St. Charles North    
  105        Antonio Turso, Jr          21:47.2    South Elgin          
  106        Luke London, Jr            21:48.0    South Elgin          
  107        Tom Zaborowski, Jr         21:52.0    Bartlett             
  108        Laehn Ronnie, Sr           21:53.6    St. Charles North    
  109        Oscar Martinez, Sr         21:54.5    Elgin                
  110        Gabriel Mora, Sr           21:57.0    Elgin                
  111        Jared Palan, Sr            21:58.0    St. Charles North    
  112    51  Rolando Torres, Sr         21:59.7    Larkin               
  113        Kristopher Beauchane, Jr   22:01.6    Elgin                
  114        Will Scanlan, Jr           22:05.1    South Elgin          
  115        Micah Vislisel, So         22:13.8    Dundee-Crown         
  116        Adrian Hernandez, Sr       22:14.3    Bartlett             
  117        Kevin Kakkanad, Jr         22:14.7    Elgin                
  118        Ethan Culver, Jr           22:15.3    South Elgin          
  119        Julio Aguinaga, Sr         22:17.8    Elgin                
  120        Luis Vazquez, Sr           22:21.5    East Aurora          
  121        Jacob Blue, Jr             22:22.6    St. Charles North    
  122        Sergio Perez, Jr           22:24.8    South Elgin          
  123    52  Max Whitaker, Sr           22:31.2    Larkin               
  124        Gregory Ivanauski, Sr      22:37.0    South Elgin          
  125        Sergio Mares, Jr           22:45.0    South Elgin          
  126        Andrew Sivoraphet, Sr      22:46.4    South Elgin          
  127        Jerry Llanos, Jr           22:48.7    East Aurora          
  128        Gurveer Bhullar, Sr        22:50.1    Bartlett             
  129        Josh Sandburg, So          22:50.9    Westminster Christian 
  130    53  Angel Hurtado, Jr          22:51.0    Streamwood           
  131        Dylan Peterson, Jr         22:52.1    South Elgin          
  132        Josiah Havens, Jr          22:52.1    St. Charles North    
  133        Giovanni Innocenti, Jr     22:53.3    St. Charles North    
  134        Matthew Krispin, Jr        22:53.5    Dundee-Crown         
  135        Howard Wagner, Sr          22:53.7    St. Charles North    
  136        Enrique Soto, Sr           23:11.6    Elgin                
  137        Gordon Wenger, Jr          23:19.1    St. Charles North    
  138        Derrick Combs, Jr          24:03.0    Streamwood           
  139        Byron Orozco, Sr           24:03.9    Streamwood           
  140        Matthew Selig, Jr          24:55.1    Bartlett             
  141        Jovanni Lopez, Jr          25:10.5    Streamwood           
  142    54  Oscar Birungi, Jr          25:25.2    Larkin               
  143        Benjamin Mullen, Sr        25:33.7    Dundee-Crown         
  144    55  Manny Fuentes, Jr          25:37.2    Larkin               
  145    56  Josh Aros, Jr              25:43.7    Larkin               
  146        Richard Garcia, Jr         25:59.8    Streamwood           
  147        Brendan Edgren, Sr         26:01.9    South Elgin          
  148        Jacob Neubauer, Sr         28:41.6    Dundee-Crown         
  149        Christian Abarro, Sr       28:57.5    St. Edward