Eddington Invitational - Freshmen/Sophomore Boys

at Kaneland H.S. in Maple Park, IL

September 17, 2016

70 degrees, mostly sunny
Results by RealTiming Inc.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD
  1 Glenbard West            41    3    4    5   14   15   28   76  17:00.1  0:31.8
  2 Sycamore                 94    2    8   11   34   39   66   80  17:21.4  1:21.4
  3 Kaneland                139    6   12   18   47   56   57   64  17:42.8  1:47.5
  4 Benet Academy           152   16   31   32   33   40   50   54  17:52.6  0:41.4
  5 DeKalb                  164    1    7    9   72   75   89   90  17:44.8  2:47.7
  6 East Aurora             165   10   21   27   52   55   91  102  17:55.8  1:41.8
  7 Belvidere North         173   25   26   38   41   43   63   67  17:58.2  0:22.4
  8 Burlington Central      181   17   23   29   51   61   69   77  18:03.0  1:18.7
  9 Algonquin Jacobs        195   22   35   36   44   58   68   83  18:06.2  1:08.4
 10 Crystal Lake Central    232   20   45   46   48   73   78   86  18:16.7  1:36.1
 11 Elgin Larkin            336   24   49   59   97  107  111  113  19:06.5  2:56.5
 12 I.M.S.A.                347   19   30   71  110  117  119       19:22.6  3:57.4
 13 Rochelle                368   37   60   70   98  103  105  127  19:17.8  2:26.9
 14 Dundee-Crown            422   42   84   92  100  104  118  123  19:39.0  2:24.9
 15 Freeport                462   13   53  131  132  133            23:20.6 11:20.3
 16 Hampshire               471   62   65   94  121  129            20:31.1  4:10.0
 17 Boylan Catholic         473   79   81   96  108  109  112  116  20:04.2  1:28.0
 18 West Aurora             476   88   93   95   99  101  106  122  20:00.3  0:58.1
 19 Timothy Christian       477   74   82   87  114  120  125  128  20:10.4  2:40.9
 20 Harvest Christian       580   85  115  124  126  130  134       21:54.5  5:10.4

 
        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM         
    1     1  Jacob Trapp, So            16:27.8    DeKalb               
    2     2  Paul Ruetten, Fr           16:42.7    Sycamore             
    3     3  Seth Townsend, So          16:44.7    Glenbard West        
    4     4  Nicholas Hatfield, So      16:50.9    Glenbard West        
    5     5  Ian Repking, So            16:53.2    Glenbard West        
    6     6  Daniel Occhipinti, Fr      16:53.9    Kaneland             
    7     7  Aidan Donohue, Fr          16:55.3    DeKalb               
    8     8  Lucas McKay, So            16:56.0    Sycamore             
    9     9  Emmanuel Yepiz, Fr         16:57.4    DeKalb               
   10    10  Miguel Leon, So            16:58.1    East Aurora          
   11    11  David Lerohl, So           17:04.3    Sycamore             
   12    12  Jacob Wielgos, So          17:14.1    Kaneland             
   13    13  Chris Metz, Fr             17:14.8    Freeport             
   14    14  Bennett Fate, So           17:15.6    Glenbard West        
   15    15  Peter Blatchford, So       17:16.4    Glenbard West        
   16    16  Will Forman, So            17:24.6    Benet Academy        
   17    17  Jack Hartmann, So          17:28.1    Burlington Central   
   18    18  Aidan Lodwig, So           17:31.3    Kaneland             
   19    19  Jake Sutter, So            17:33.8    I.M.S.A.             
   20    20  Adam Zentner, So           17:34.1    Crystal Lake Central 
   21    21  Huitzi Del Real, Fr        17:35.4    East Aurora          
   22    22  Ezequiel Valdez, Fr        17:36.2    Algonquin Jacobs     
   23    23  Gio Martinez, Fr           17:37.0    Burlington Central   
   24    24  Carlos Miranda, So         17:42.7    Elgin Larkin         
   25    25  Zander Casis, Fr           17:46.3    Belvidere North      
   26    26  Max Beutel, Fr             17:47.0    Belvidere North      
   27    27  Jesus Nava, So             17:49.7    East Aurora          
   28    28  Jake Kaslewicz, So         17:50.0    Glenbard West        
   29    29  Charlie Domagalski, So     17:51.0    Burlington Central   
   30    30  Daniel Soto, So            17:51.5    I.M.S.A.             
   31    31  Thomas Diehl, So           17:56.2    Benet Academy        
   32    32  Michael Moran, Fr          17:57.7    Benet Academy        
   33    33  Joans Jodwalis, Fr         17:58.2    Benet Academy        
   34    34  Dayton Ward, So            17:59.7    Sycamore             
   35    35  Justin Lorenz, So          18:00.3    Algonquin Jacobs     
   36    36  Trevor Petrin, Fr          18:00.8    Algonquin Jacobs     
   37    37  Austin Walsh, So           18:02.3    Rochelle             
   38    38  Logan Walsh, So            18:02.5    Belvidere North      
   39    39  Zack Zographos, So         18:04.1    Sycamore             
   40    40  Colin Luwanja, So          18:06.0    Benet Academy        
   41    41  Eric Rodriguez, So         18:06.9    Belvidere North      
   42    42  Nestor Ruiz, So            18:08.2    Dundee-Crown         
   43    43  Noah Anderson, Fr          18:08.6    Belvidere North      
   44    44  Colin Brenizer, Fr         18:09.4    Algonquin Jacobs     
   45    45  Keegan Smalley, So         18:10.0    Crystal Lake Central 
   46    46  Nate Kopp, So              18:13.3    Crystal Lake Central 
   47    47  Drake Nemec, So            18:13.6    Kaneland             
   48    48  Blake Pokora, Fr           18:16.1    Crystal Lake Central 
   49    49  Miguel Uriostegui, Fr      18:21.8    Elgin Larkin         
   50    50  Jeff Gaydos, So            18:22.0    Benet Academy        
   51    51  Tommy Zettl, Fr            18:32.1    Burlington Central   
   52    52  Cristian Gonzalez, So      18:36.1    East Aurora          
   53    53  Tate Slaght, So            18:38.1    Freeport             
   54    54  Nicholas Super, Fr         18:38.4    Benet Academy        
   55    55  Glenn Fowler, Fr           18:39.8    East Aurora          
   56    56  Jacob Petrik, So           18:41.3    Kaneland             
   57    57  Patrick Riedel, Fr         18:43.2    Kaneland             
   58    58  Andrew Kania, Fr           18:44.5    Algonquin Jacobs     
   59    59  Leo Solis, Fr              18:45.9    Elgin Larkin         
   60    60  Diego Escobar, Fr          18:46.1    Rochelle             
   61    61  Cody Schrock, So           18:46.8    Burlington Central   
   62    62  Teddy Lyon, So             18:47.6    Hampshire            
   63    63  Ethan Grice, So            18:48.6    Belvidere North      
   64    64  Kyle Orczykowski, So       18:49.1    Kaneland             
   65    65  Alexander Surprise, So     18:52.8    Hampshire            
   66    66  Bryce Guerrettaz, Fr       18:53.3    Sycamore             
   67    67  Myles Vining, So           18:54.3    Belvidere North      
   68    68  Samuel Albrecht, Fr        18:54.8    Algonquin Jacobs     
   69    69  Tyler Gerke, So            18:56.5    Burlington Central   
   70        Dalton Klingensmith, So    18:57.8    Kaneland             
   71    70  Uzziel Zarate, Fr          19:02.9    Rochelle             
   72    71  Harry Smith, So            19:05.6    I.M.S.A.             
   73    72  Juan Castro, Fr            19:08.3    DeKalb               
   74    73  Trevor May, So             19:10.2    Crystal Lake Central 
   75    74  Caleb Mitchell, Fr         19:10.3    Timothy Christian    
   76    75  Asher Lowrey, So           19:15.4    DeKalb               
   77        Seth Nosek, Fr             19:16.5    Kaneland             
   78    76  Ethan Manas, So            19:17.0    Glenbard West        
   79    77  Evan Schmidt, So           19:19.9    Burlington Central   
   80    78  Carson Johnson, So         19:21.1    Crystal Lake Central 
   81    79  Michael Olson, So          19:21.3    Boylan Catholic      
   82    80  Reed Kousoulas, So         19:22.1    Sycamore             
   83    81  David Benney, So           19:22.3    Boylan Catholic      
   84    82  Elijah Tornow, Sr          19:23.2    Timothy Christian    
   85    83  Blake Buttron, So          19:24.0    Algonquin Jacobs     
   86    84  Brian Hernandez, So        19:25.0    Dundee-Crown         
   87        James Cerny, So            19:25.4    Sycamore             
   88    85  Zach Higbee, Fr            19:25.6    Harvest Christian    
   89        Edgar Avila, So            19:26.0    Belvidere North      
   90    86  Nick Camacho, So           19:26.2    Crystal Lake Central 
   91    87  Jordan Scheidler, Sr       19:26.9    Timothy Christian    
   92    88  Adem Jones, Fr             19:27.0    West Aurora          
   93    89  Luke Andrews, Fr           19:27.1    DeKalb               
   94    90  Aidan Bengford, Fr         19:28.7    DeKalb               
   95        Nabeel Mustafa, So         19:36.5    Algonquin Jacobs     
   96        Christian Martinez, So     19:42.5    Algonquin Jacobs     
   97    91  Hugo Mosqueda, Fr          19:42.9    East Aurora          
   98        Joe Petersen, So           19:43.0    Sycamore             
   99        Blake Finn, So             19:43.4    Kaneland             
  100        Sam Naftzger, So           19:44.1    DeKalb               
  101    92  Inigo Kesseler, Jr         19:44.3    Dundee-Crown         
  102        David Ruetten, Fr          19:44.4    Sycamore             
  103        Zachary Rissman, So        19:54.7    Sycamore             
  104    93  Christian Walls, Jr        19:56.0    West Aurora          
  105        John Dirkmaat, Fr          19:56.8    Glenbard West        
  106        Iain Purdom, Fr            19:57.4    Sycamore             
  107    94  Maxim Beer, Fr             19:58.5    Hampshire            
  108    95  Cyrus Mares, So            19:58.8    West Aurora          
  109    96  Liam Keefe, Fr             20:01.7    Boylan Catholic      
  110    97  Erik Antunez, So           20:02.7    Elgin Larkin         
  111        Brendon Shuman, So         20:03.6    Sycamore             
  112    98  Evan Horner, Fr            20:08.8    Rochelle             
  113        Steve Brown, Fr            20:11.8    Belvidere North      
  114        Mario Montoya, So          20:12.0    DeKalb               
  115        Jake Atkinson, So          20:12.2    Crystal Lake Central 
  116        Ryan Petges, Fr            20:14.7    Belvidere North      
  117    99  Diego Ayala, So            20:14.9    West Aurora          
  118        Anthony Abruzzo, Fr        20:16.7    Kaneland             
  119        Logan Metcalfe, So         20:19.3    Burlington Central   
  120        Patrick Pieroni, So        20:19.9    Burlington Central   
  121        Eean Steinhagen, So        20:20.4    Crystal Lake Central 
  122   100  George Boutot, So          20:24.3    Dundee-Crown         
  123   101  Jeremy Perez, Fr           20:25.0    West Aurora          
  124   102  Zeke Ochoa, So             20:27.2    East Aurora          
  125        Owen Mize, Fr              20:28.1    Crystal Lake Central 
  126   103  Ben Hickey, Fr             20:29.1    Rochelle             
  127        Ryan Morris, Fr            20:33.1    Glenbard West        
  128   104  Will Finucane, Fr          20:33.1    Dundee-Crown         
  129   105  Tucker Louis, Fr           20:38.0    Rochelle             
  130   106  Logan Conway, So           20:39.0    West Aurora          
  131   107  Alonso Hernandez, So       20:39.2    Elgin Larkin         
  132        Logan Melville, Fr         20:41.6    Belvidere North      
  133        Aiden Massman, Fr          20:42.2    Belvidere North      
  134        Scotty Dunne, Fr           20:43.8    Kaneland             
  135   108  Mason Seibert, So          20:46.3    Boylan Catholic      
  136   109  Alex Bauling, So           20:49.2    Boylan Catholic      
  137        Brian Heffernan, So        20:49.5    Crystal Lake Central 
  138        Joey Berg, So              20:50.3    Crystal Lake Central 
  139   110  Theo Heilman, So           20:51.0    I M S A.             
  140   111  Jair Villagomez, Fr        20:53.2    Elgin Larkin         
  141   112  Kyle Gomel, So             20:55.8    Boylan Catholic      
  142        Kevin Jablonski, So        20:56.2    Kaneland             
  143   113  Keith Carver, So           20:58.2    Elgin Larkin         
  144        Charles Parker, So         20:58.5    DeKalb               
  145   114  Daniel Kuiper, Sr          21:00.5    Timothy Christian    
  146        Matthew Bass, Fr           21:03.8    Crystal Lake Central 
  147   115  Griffin Ellis, So          21:09.5    Harvest Christian    
  148        Andres Dominguez, Fr       21:12.1    Elgin Larkin         
  149        Kyle Shuman, So            21:13.3    Sycamore             
  150        Ben Lalor, So              21:13.3    Crystal Lake Central 
  151        Seth Wickens-Walther, Fr   21:16.4    DeKalb               
  152        Ian Harrison, So           21:17.5    DeKalb               
  153   116  Santiago Ongtengco, So     21:19.2    Boylan Catholic      
  154        James Murphy, Fr           21:20.2    Belvidere North      
  155        Ryan Self, Fr              21:20.7    DeKalb               
  156        Carson Klein, So           21:20.9    Sycamore             
  157        Cal Brandell, Fr           21:22.1    Crystal Lake Central 
  158        Abraham Jasso, So          21:30.4    East Aurora          
  159   117  Miron Liu, So              21:31.2    I.M.S.A.             
  160   118  Albert Navarro Jr., So     21:36.7    Dundee-Crown         
  161        Andrew Millard, Fr         21:40.4    Marengo              
  162   119  Alex Zhong, So             21:41.9    I.M.S.A.             
  163        Nicholas Spiro, So         21:42.0    Algonquin Jacobs     
  164   120  Tristan Iwema, Fr          21:51.1    Timothy Christian    
  165   121  Jacob Carignan, So         21:58.9    Hampshire            
  166   122  Nate Lundquist, Fr         21:59.9    West Aurora          
  167   123  Christopher Reza, So       22:00.4    Dundee-Crown         
  168   124  Noah Scheinderwind, So     22:00.6    Harvest Christian    
  169        Daniel Maldanado, Fr       22:01.4    East Aurora          
  170        Cole Hienisch, Fr          22:07.4    Sycamore             
  171   125  Noah Bezanson, So          22:17.4    Timothy Christian    
  172        Jack Kingston, Fr          22:18.7    Algonquin Jacobs     
  173   126  Jake Nichols, So           22:21.0    Harvest Christian    
  174        Brook Mezgebe, Fr          22:23.4    Glenbard West        
  175   127  Santi Cordoba, Fr          22:24.9    Rochelle             
  176        Nathan Braun, So           22:26.7    Sycamore             
  177        Erik Olson, Fr             22:34.1    Dundee-Crown         
  178        Zach Gratschmayr, So       22:35.4    DeKalb               
  179        Colin Heffernan, So        22:42.2    Crystal Lake Central 
  180        Spencer Lebedun, So        22:48.3    Algonquin Jacobs     
  181   128  Daniel Winston, So         22:50.9    Timothy Christian    
  182        Harry Jarzombek, Fr        22:52.5    Timothy Christian    
  183   129  Blake Snider, So           22:57.5    Hampshire            
  184        Tyler Feldmann, So         22:59.1    Algonquin Jacobs     
  185        Bradley Mace, So           23:12.5    Boylan Catholic      
  186        Alex Barleen, Fr           23:12.9    Sycamore             
  187        Ivan Nordmeyer, So         23:15.5    Marengo              
  188        Colin McCoy, Fr            23:18.7    West Aurora          
  189        Ethan Sauer, So            23:20.0    West Aurora          
  190        Ian Ward, Fr               23:27.9    Belvidere North      
  191        Jorge Medellin, Fr         23:30.4    West Aurora          
  192        Luke Vega, So              23:40.1    Algonquin Jacobs     
  193        Nicholas Churchill, So     23:46.4    West Aurora          
  194        Riley Patrick, Fr          23:49.3    Rochelle             
  195        Arthur Patrick, Fr         23:50.3    Kaneland             
  196        Alec Aguinaga, Fr          23:56.9    East Aurora          
  197        Jesus Renteria, Fr         23:59.3    East Aurora          
  198        Jack Holder, Fr            24:00.5    Kaneland             
  199        J P. Rader, So             24:06.1    Sycamore             
  200        Lance Olsen, Fr            24:08.1    Dundee-Crown         
  201        Deacon Houghtby, So        24:08.9    Rochelle             
  202        Jacob Houseman, Sr         24:25.4    Timothy Christian    
  203        Josh Cepolski, So          24:32.6    Timothy Christian    
  204        Erik Oconnor, So           24:34.8    Algonquin Jacobs     
  205   130  Sam Morris, Fr             24:35.9    Harvest Christian    
  206        Antiono Lara, Fr           24:41.5    Crystal Lake Central 
  207        Rodolfo Averdano, Fr       24:53.8    West Aurora          
  208        Zaid Iqbal, Fr             24:56.1    Algonquin Jacobs     
  209        Magnus Hvam, Fr            24:58.5    Glenbard West        
  210        Mitchell Cigrand, Fr       25:00.1    Burlington Central   
  211        Evan Roe, Fr               25:05.3    Glenbard West        
  212        Eli Bates, So              25:38.2    Algonquin Jacobs     
  213        Mitchell Barrett, So       25:38.2    Algonquin Jacobs     
  214   131  Erik Alber, So             26:01.4    Freeport             
  215   132  Jarett Spangler, So        26:13.7    Freeport             
  216        Pedro Esquivel, So         26:49.8    Crystal Lake Central 
  217        Omar Garcia, Fr            27:14.7    East Aurora          
  218        Ben Atchison, Fr           27:22.2    Glenbard West        
  219        Garrett Woods, Fr          27:32.5    Kaneland             
  220   133  Heath Atz, Fr              28:35.1    Freeport             
  221   134  Trevor Murray, Fr          28:48.0    Harvest Christian    
  222        Christian Birtell, Fr      35:06.2    Dundee-Crown