Harvey Braus Invitational - Junior/Senior Boys

at Lake Park H.S. East Campus

September 10, 2016

68 degrees, light rain
Results by RealTiming Inc.

Distance: 3.0 miles

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD
  1 St. Charles East         26    2    4    5    7    8   15   40  16:55.6  0:42.2
  2 Jones College Prep       81    1    3   14   17   46   63   64  17:22.6  2:40.0
  3 Bartlett                 92    9   10   23   24   26   28   29  17:43.7  0:44.9
  4 Lake Park               100   13   16   18   20   33   37   56  17:47.2  0:59.3
 5* Elgin                   160   19   22   38   39   42   71   75  18:18.7  1:01.5
 6* Huntley                 160   12   21   32   41   54            18:20.1  1:52.4
  7 Deerfield               180   11   34   43   44   48   50   60  18:27.5  1:29.7
  8 Wheeling                196   27   31   36   47   55   62   72  18:39.4  1:15.1
  9 Plainfield East         208    6   35   45   57   65   73   74  18:47.2  2:53.0
 10 South Elgin             252   30   52   53   58   59   66   67  19:07.0  1:13.1
 11 Glenbrook North         254   25   49   51   61   68   69   70  19:11.1  2:13.0
 12 Streamwood              390   76   77   78   79   80            23:20.5  2:48.7

* tie broken by best sixth runner

        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM         
    1     1  Christian Reyes, Jr        16:10.9    Jones College Prep   
    2     2  Campbell Koch, Jr          16:32.2    St. Charles East     
    3     3  Jesse Shufro-Zletz, Jr     16:44.0    Jones College Prep   
    4     4  Mark Mattes, Sr            16:48.7    St. Charles East     
    5     5  Kyle Izzo, Jr              16:51.5    St. Charles East     
    6     6  Jonathan Gancarczyk, Jr    17:09.1    Plainfield East      
    7     7  Dillon Mastropolo, Sr      17:11.3    St. Charles East     
    8     8  Charlie Smith, Sr          17:14.3    St. Charles East     
    9     9  Nathan Smith, Jr           17:18.3    Bartlett             
   10    10  Jonathan Jasso, Fr         17:22.7    Bartlett             
   11    11  Justin Gorden, Sr          17:23.4    Deerfield            
   12    12  Jerrick Kawell, Sr         17:27.9    Huntley              
   13    13  Derek Szczekocki, Jr       17:28.2    Lake Park            
   14    14  Eric Arredondo, Jr         17:31.5    Jones College Prep   
   15    15  James Cooper, Sr           17:34.2    St. Charles East     
   16    16  Alexander Gora, Jr         17:34.8    Lake Park            
   17    17  Kalvin Lee, Sr             17:35.9    Jones College Prep   
   18    18  Eugene Ranallo, Jr         17:39.2    Lake Park            
   19    19  Carlos Orduno, Sr          17:43.3    Elgin                
   20    20  Hugo Troesken, Jr          17:46.3    Lake Park            
   21    21  Brady Cairns, Sr           17:47.3    Huntley              
   22    22  Zacharias Vega, Jr         17:48.8    Elgin                
   23    23  Xander Apponi, Sr          17:55.3    Bartlett             
   24    24  Josh Villacastin, Jr       17:58.9    Bartlett             
   25    25  Dylan O'Malley, Sr         17:59.0    Glenbrook North      
   26    26  Caleb Britton, Jr          18:03.2    Bartlett             
   27    27  Oswaldo Gonzalez, Sr       18:10.1    Wheeling             
   28    28  Andrew Matuszewski, Jr     18:13.6    Bartlett             
   29    29  Peter Golaszewski, Fr      18:16.5    Bartlett             
   30    30  Brad Kmiec, Sr             18:17.4    South Elgin          
   31    31  Jimmy Morales, Sr          18:17.9    Wheeling             
   32    32  Derek Zimmerman, Jr        18:22.4    Huntley              
   33    33  Jason Beugnet, Jr          18:27.4    Lake Park            
   34    34  Dylan Wheatley, Jr         18:27.7    Deerfield            
   35    35  Daniel Flattum, Jr         18:28.9    Plainfield East      
   36    36  Angel Villegas, Jr         18:31.8    Wheeling             
   37    37  Andrew Beugnet, Jr         18:33.8    Lake Park            
   38    38  Giorgio Boschi, Jr         18:37.4    Elgin                
   39    39  Giovanni Cisneros, So      18:39.1    Elgin                
   40    40  Garrett Vandermyde, Sr     18:39.9    St. Charles East     
   41    41  Nick Garcia, Sr            18:42.5    Huntley              
   42    42  Ben Pinsel, Jr             18:44.8    Elgin                
   43    43  Noah Blaustein, Jr         18:46.0    Deerfield            
   44    44  Andrew Gorden, Sr          18:47.4    Deerfield            
   45    45  Connor Morfoot, Jr         18:48.8    Plainfield East      
   46    46  Jacob Trejo, Jr            18:50.8    Jones College Prep   
   47    47  Pedro Godinez, Sr          18:51.8    Wheeling             
   48        Trevor Rzeszutko, Jr       18:52.8    St. Charles East     
   49    48  Andrew Burmeister, Sr      18:53.1    Deerfield            
   50    49  Eun Tak Jang, Jr           19:02.1    Glenbrook North      
   51    50  Matt Kamen, Jr             19:02.7    Deerfield            
   52    51  Matt Kim, Sr               19:03.1    Glenbrook North      
   53        Nathan Dunbar, Fr          19:03.6    Bartlett             
   54    52  Jake Reinhofer, Jr         19:05.8    South Elgin          
   55        Matthew Cramer, Sr         19:09.8    St. Charles East     
   56    53  Gregory Ivanauski, Sr      19:12.5    South Elgin          
   57        Ryan Pondel, Jr            19:13.6    St. Charles East     
   58    54  Bobby Loza, Sr             19:20.3    Huntley              
   59    55  Carlos Diaz, Jr            19:25.2    Wheeling             
   60    56  Brandon Justiniano, Jr     19:25.8    Lake Park            
   61    57  Adrian Manjarrez, Sr       19:27.3    Plainfield East      
   62    58  Matthew Picardi, Sr        19:29.0    South Elgin          
   63        Jacob Sanchez, Sr          19:29.4    Harlem               
   64    59  Matthew Stocking, Sr       19:30.5    South Elgin          
   65        Nate Pearce, So            19:30.9    St. Charles East     
   66        Jeet Patel, So             19:31.3    Bartlett             
   67    60  Ben Kamen, Jr              19:34.9    Deerfield            
   68    61  Will Congbalay, Sr         19:39.4    Glenbrook North      
   69        Armando Rodea, Jr          19:41.0    Maine West           
   70        Miller Maggio, So          19:45.5    St. Charles East     
   71    62  Aaron Bernacho, Jr         19:46.6    Wheeling             
   72        Willis Le, Jr              19:49.7    Maine West           
   73    63  Elijah Greiner, Jr         19:54.3    Jones College Prep   
   74    64  Pablo Rojas, Jr            19:56.6    Jones College Prep   
   75        Ethan Zubik, So            19:56.9    Bartlett             
   76        Shane Paladino, Jr         19:58.7    Harlem               
   77    65  Elton Taylor, Sr           20:02.0    Plainfield East      
   78        Tom Zaborowski, Jr         20:07.5    Bartlett             
   79    66  Ethan Culver, Jr           20:09.4    South Elgin          
   80    67  Robert Tornabene, Jr       20:11.6    South Elgin          
   81    68  Nathan Fong, Sr            20:12.0    Glenbrook North      
   82        Milo Nuno, Sr              20:12.1    Jones College Prep   
   83    69  Ryan Veith, Sr             20:12.4    Glenbrook North      
   84        Lawrence Yap, Fr           20:12.8    Bartlett             
   85    70  Ty Kenzer, Jr              20:18.1    Glenbrook North      
   86        Charlie Wade, Jr           20:19.8    St. Charles East     
   87    71  Oscar Martinez, Sr         20:21.7    Elgin                
   88    72  Vlad Castillo, Jr          20:29.9    Wheeling             
   89    73  Daniel Anderson, Jr        20:36.7    Plainfield East      
   90        Sam Erens, Jr              20:40.0    Glenbrook North      
   91        Ben Chang, So              20:42.4    Bartlett             
   92        Janggun Lee, Sr            20:42.9    Glenbrook North      
   93        Erik Miller, Jr            20:44.1    Harlem               
   94        Connor Talken, Jr          20:46.5    St. Charles East     
   95    74  Sean Potts, Jr             20:49.4    Plainfield East      
   96    75  Gabriel Mora, Sr           20:49.5    Elgin                
   97        Andrew Sivoraphet, Sr      20:52.9    South Elgin          
   98        Jayce Newton, Jr           20:53.1    Elgin                
   99        Jason Jezek, Jr            20:53.4    St. Charles East     
  100        Jaxson Perlow, Jr          20:56.3    Deerfield            
  101        Michael Siboni, Jr         21:02.9    Glenbrook North      
  102        William Vinson, Jr         21:03.1    Bartlett             
  103        Gurveer Bhullar, Sr        21:05.3    Bartlett             
  104        Julio Aguinaga, Sr         21:10.5    Elgin                
  105        Ryan Silver, Jr            21:10.7    Glenbrook North      
  106        Kevin kakkanad, Jr         21:11.0    Elgin                
  107        Jesus Nevarez, Sr          21:12.4    Elgin                
  108        Andrew Sangar, Fr          21:16.0    Bartlett             
  109        Dylan Peterson, Jr         21:26.8    South Elgin          
  110        Marlon Pante, Jr           21:32.3    Maine West           
  111        Tyler Hudon, So            21:34.2    St. Charles East     
  112        Enrique Soto, Sr           21:39.7    Elgin                
  113        Jacob Flignor, Jr          21:40.4    Deerfield            
  114    76  Angel Hurtado, Jr          21:49.7    Streamwood           
  115        Max Pysz, Jr               21:58.6    Glenbrook North      
  116        Nick Magaru, Jr            22:05.4    Wheeling             
  117        Matthew Selig, Jr          22:08.0    Bartlett             
  118        David Michelotti, Jr       22:13.7    St. Charles East     
  119        Nicklaus Koeckritz, Jr     22:17.0    Elgin                
  120        Daniel Jang, Jr            22:20.5    Glenbrook North      
  121        Chandler Ralston, Sr       22:31.7    Harlem               
  122        Nicholas Pleszkun, Sr      22:34.0    Glenbrook North      
  123        George Grunditz, Jr        22:43.2    Glenbrook North      
  124    77  Derrick Combs, Jr          22:55.7    Streamwood           
  125        Charlie Guggemos, Sr       23:03.5    Glenbrook North      
  126        Tom Kmiec, Jr              23:05.8    Maine West           
  127    78  David Avellaneda, Jr       23:10.4    Streamwood           
  128        Timothy Vyrasith, Jr       23:40.6    South Elgin          
  129        Max Beardsley, Jr          23:47.1    Plainfield East      
  130    79  Jovanni Lopez, Jr          24:08.2    Streamwood           
  131        Michael Trajkovich, Fr     24:08.8    Bartlett             
  132        Brendan Edgren, Sr         24:13.4    South Elgin          
  133    80  Richard Garcia, Jr         24:38.4    Streamwood           
  134        Seth Neiman, Jr            24:40.8    Deerfield            
  135        Kristopher Beauchane, Jr   25:25.0    Elgin                
  136        Marco Moncada, Sr          26:56.4    Plainfield East      
  137        Nilay Patel, Sr            30:08.6    Elgin                
  138        Rory Terrlee, Jr           30:56.3    Harlem