Harvey Braus Invitational - Varsity Boys

at Lake Park H.S. East Campus

September 10, 2016

68 degrees, light rain
Results by RealTiming Inc.

Distance: 3.0 miles

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD
  1 St. Charles East         36    3    4    8   10   11   25   30  15:45.9  0:31.2
  2 Jones College Prep       95    1   12   16   32   34   35   54  15:58.7  1:32.4
  3 Lake Park               121    2    5   31   36   47   66   67  16:10.7  1:29.9
  4 Plainfield East         126    6   22   27   28   43   50   57  16:17.7  1:02.9
  5 Harlem                  140   13   17   18   24   68   91   93  16:22.5  1:25.1
  6 Deerfield               152    7   15   33   45   52   62       16:24.9  1:03.8
  7 Huntley                 171    9   26   41   42   53   58       16:32.2  1:05.7
  8 Bartlett                183   14   20   44   49   56   59   60  16:35.0  1:02.8
  9 South Elgin             226   21   23   48   63   71   72   80  16:47.7  1:14.2
 10 Elgin                   247   37   40   51   55   64   70   73  16:54.9  0:40.2
 11 Glenbrook North         254   29   39   46   65   75   79   86  16:58.4  1:16.6
 12 Schaumburg              282   19   38   61   76   88   92       17:18.9  2:45.6
 13 Maine West              390   69   74   81   82   84   87       17:45.1  0:42.6
 14 Streamwood              412   77   78   83   85   89   90       18:07.0  1:28.1

 
        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM         
    1     1  Jeremy Adams, Sr           14:58.1    Jones College Prep   
    2        Matt Hoffman, Sr           15:14.0    Wheeling             
    3     2  Colin Kirkham, Jr          15:22.5    Lake Park            
    4     3  Jake Beno, Sr              15:26.5    St. Charles East     
    5     4  Cole Adesso, Jr            15:38.1    St. Charles East     
    6     5  Jason Joda, Sr             15:39.1    Lake Park            
    7     6  Emmanuel Angomas, So       15:44.9    Plainfield East      
    8     7  Robby Winter, Sr           15:52.2    Deerfield            
    9     8  Anthony Zilla, Sr          15:53.0    St. Charles East     
   10     9  Matt Kapolnek, Sr          15:53.9    Huntley              
   11    10  Jonathan Sandlund, Sr      15:54.1    St. Charles East     
   12    11  Rohan Patel, Jr            15:57.6    St. Charles East     
   13    12  Zach Benes, Sr             15:57.9    Jones College Prep   
   14    13  Brady Johnson, Jr          15:59.0    Harlem               
   15    14  Angelo Peters, So          15:59.3    Bartlett             
   16    15  Ben Wolfe, Jr              15:59.8    Deerfield            
   17    16  Arthur Santoro, Sr         16:01.5    Jones College Prep   
   18    17  Jake Elmer, Sr             16:04.2    Harlem               
   19    18  Chris Nix, Jr              16:08.4    Harlem               
   20    19  Karsten Zielinski, Jr      16:09.6    Schaumburg           
   21    20  Dan Hayes, Sr              16:10.7    Bartlett             
   22    21  Jace Warrick, So           16:10.8    South Elgin          
   23    22  Zahid Salodawala, Jr       16:15.2    Plainfield East      
   24    23  Hector Rodriguez, Jr       16:15.3    South Elgin          
   25    24  Mike Gille, Jr             16:16.6    Harlem               
   26    25  Thomas Olenek, Sr          16:17.1    St. Charles East     
   27    26  Joey Ozzauto, Jr           16:17.8    Huntley              
   28    27  Eddie Cintron, So          16:20.0    Plainfield East      
   29    28  Nick Pedersen, Jr          16:20.3    Plainfield East      
   30    29  Mike Lee, Jr               16:22.0    Glenbrook North      
   31    30  Daniel Werner, Sr          16:23.2    St. Charles East     
   32    31  Eric Bayer, Jr             16:23.3    Lake Park            
   33    32  Daniel Garcia-Rico, Sr     16:25.3    Jones College Prep   
   34    33  Brett Schneider, Sr        16:26.1    Deerfield            
   35    34  Jeremy Brown, Jr           16:30.5    Jones College Prep   
   36    35  Nicholas Rappe, Jr         16:34.2    Jones College Prep   
   37    36  Matthew Tumbarello, So     16:36.4    Lake Park            
   38    37  Jakob Woerner, Sr          16:36.8    Elgin                
   39    38  Mike Baranowski, Jr        16:39.1    Schaumburg           
   40    39  Michael Ocasek, Jr         16:40.6    Glenbrook North      
   41        Christopher Drage, Sr      16:42.1    St. Charles East     
   42    40  Juan Villagomez, So        16:44.2    Elgin                
   43    41  Jadon Conroy, So           16:44.2    Huntley              
   44    42  Josh Segura, Jr            16:45.4    Huntley              
   45    43  Julian Del Rosario, Sr     16:47.8    Plainfield East      
   46    44  Anthony Nicolini, Sr       16:48.3    Bartlett             
   47    45  Will Dowell, Jr            16:50.5    Deerfield            
   48    46  Dana Sullivan, So          16:51.9    Glenbrook North      
   49    47  Jackson Avgerinos, Sr      16:52.3    Lake Park            
   50    48  Jacob Harris, Sr           16:53.8    South Elgin          
   51    49  Luke Jennes, Fr            16:54.9    Bartlett             
   52    50  Josh Kayiwa, Jr            16:54.9    Plainfield East      
   53        Eric Le, Jr                16:55.6    Wheeling             
   54    51  Jonathan Porras, Jr        16:55.7    Elgin                
   55    52  Bradley Brodsky, So        16:56.0    Deerfield            
   56    53  Mitch Johnson, Sr          16:59.6    Huntley              
   57    54  Ruben Coronel, Jr          17:00.5    Jones College Prep   
   58    55  Max Troyke, Sr             17:01.0    Elgin                
   59    56  Sam Jennes, Fr             17:02.0    Bartlett             
   60    57  Carson Porter, Sr          17:02.9    Plainfield East      
   61        Gavin Withaeger, Jr        17:04.8    Plainfield East      
   62    58  Brennan Lighthall, Jr      17:04.9    Huntley              
   63    59  Alan Michalek, So          17:06.4    Bartlett             
   64        Leo Sierra, Sr             17:08.0    Wheeling             
   65    60  Andrew Pelster, Sr         17:10.3    Bartlett             
   66    61  Brendan Warzynski, Jr      17:11.1    Schaumburg           
   67    62  Matt Butler, Jr            17:11.6    Deerfield            
   68        Oscar Patino, Jr           17:13.2    Elk Grove            
   69    63  Brady Tolva, Jr            17:13.8    South Elgin          
   70        Nic Baggeto, Jr            17:14.8    Elk Grove            
   71    64  Cameron Carranza, Jr       17:16.9    Elgin                
   72    65  Simon Lumby, So            17:19.1    Glenbrook North      
   73    66  William Dover, Sr          17:20.6    Lake Park            
   74    67  Steven Beugnet, Jr         17:23.4    Lake Park            
   75    68  Joab Irwin, Jr             17:24.1    Harlem               
   76    69  Cesar Soria, Sr            17:24.7    Maine West           
   77    70  Enrique Delgado Jr., So    17:24.7    Elgin                
   78    71  Peter Fossa, Jr            17:25.0    South Elgin          
   79    72  Owen Vajarsky, Sr          17:26.9    South Elgin          
   80    73  Riley Keating, So          17:32.4    Elgin                
   81    74  Nick Zonsius, Jr           17:38.4    Maine West           
   82        Jack Murphy, Fr            17:38.5    Lake Park            
   83    75  Jacob Rosenberg, Jr        17:38.6    Glenbrook North      
   84    76  Samuel Jaimes, Jr          17:39.8    Schaumburg           
   85    77  Dylan Munoz, Sr            17:40.9    Streamwood           
   86    78  Fernando Viveros, Jr       17:43.0    Streamwood           
   87    79  Ari Bosse, Jr              17:43.5    Glenbrook North      
   88    80  Finnegan Engel, Jr         17:44.7    South Elgin          
   89    81  Angel Soria, Jr            17:46.2    Maine West           
   90    82  Vrutik Patel, Jr           17:48.7    Maine West           
   91    83  Isaac Rodriguez, Sr        17:52.2    Streamwood           
   92        Christian Ulloa, Sr        17:57.6    Elgin                
   93        Andrew Richardson, Jr      17:59.7    South Elgin          
   94    84  Donny Johnson, Jr          18:07.3    Maine West           
   95    85  Ricardo Villarreal, Sr     18:10.1    Streamwood           
   96        Oscar Gonzalez, Jr         18:14.3    Elk Grove            
   97    86  Gaby Murashev, Sr          18:16.9    Glenbrook North      
   98    87  Saul Prado, Jr             18:19.5    Maine West           
   99        Joshua Prupes, Sr          18:41.9    Glenbrook North      
  100    88  Sam Chen, Jr               18:55.1    Schaumburg           
  101        Conor Brown, Jr            18:57.0    Lincoln Park         
  102        Patrick Merrill, Sr        19:05.0    Elk Grove            
  103    89  Caleb Inorio, Sr           19:08.9    Streamwood           
  104    90  Salvatore Marisie, Sr      19:09.0    Streamwood           
  105    91  Travis Oesterriech, Jr     19:16.0    Harlem               
  106        William Meyer, So          19:23.0    Lincoln Park         
  107    92  Darius Lewis, Jr           19:26.7    Schaumburg           
  108        Ryan Harnish, Jr           19:27.2    Lincoln Park         
  109    93  David Perian, Jr           19:27.6    Harlem               
  110        Gildardo Garcia, Jr        20:02.1    Lincoln Park