St. Charles North Invitational - Open Boys

at Leroy Oakes Forest Preserve

October 1, 2016

58 degrees, cloudy & rainy
Results by RealTiming Inc.


PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD
  1 St. Charles East         27    1    2    4    6   14   24   25  16:31.1  0:41.1
  2 Wheat-Warrenville So     46    3    5    9   13   16   19   21  16:42.3  0:35.8
  3 Geneva                   99   10   12   18   22   37   54   57  17:05.0  0:53.9
  4 Batavia                 116   11   17   27   30   31   33   44  17:10.2  0:37.0
  5 Jones College Prep      173    7    8   28   43   87  101  102  17:27.6  2:06.6
  6 Benet Academy           267   26   39   60   70   72   73   81  18:02.0  1:12.2
  7 Naperville Central      269   35   42   50   58   84   89   99  18:03.6  1:06.4
  8 South Elgin             273   20   51   65   68   69   90   94  18:03.7  1:24.2
  9 Marmion Academy         290   38   40   56   63   93  103  110  18:12.1  1:23.8
 10 St. Charles North       300   23   55   66   71   85   95   96  18:11.0  1:36.6
 11 Metea Valley            318   29   62   67   78   82   86   88  18:17.1  1:17.5
 12 Sandburg                322   32   47   75   76   92            18:17.7  1:33.8
 13 Jacobs                  344   41   46   61   83  113  119  120  18:32.6  2:23.0
 14 Prairie Ridge           346   49   53   64   80  100  106  115  18:29.7  1:24.0
 15 Glenbard North          371   34   45   91   97  104  111  122  18:39.2  2:04.4
 16 Burlington Central      377   36   52   79   98  112  132  136  18:43.8  2:22.2
 17 Waubonsie Valley        388   15   74   77  108  114  124       18:47.0  3:19.8
 18 Bartlett                428   48   59  105  107  109  117       19:03.7  1:50.2
 19 Addison Trail           622  116  118  125  130  133  134  135  22:22.5  3:49.9
 20 Streamwood              625  121  123  126  127  128  129  131  22:29.1  1:30.9


        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM
    1     1  Daniel Werner, Sr          16:13.8    St. Charles East     
    2     2  Jonathan Sandlund, Sr      16:19.4    St. Charles East     
    3     3  David Keifer, Sr           16:20.7    Wheat-Warrenville So 
    4     4  Christopher Drage, Sr      16:31.2    St. Charles East     
    5     5  Solomon Michalak, Jr       16:34.6    Wheat-Warrenville So 
    6     6  Kyle Izzo, Jr              16:36.2    St. Charles East     
    7     7  Jesse Shufro - Zletz, Jr   16:41.6    Jones College Prep   
    8     8  Daniel Garcia - Rico, Sr   16:42.1    Jones College Prep   
    9     9  Matthew Moore, Sr          16:45.9    Wheat-Warrenville So 
   10    10  Alex Cordogan, Jr          16:46.1    Geneva               
   11    11  Jacob Barth, Jr            16:46.8    Batavia              
   12    12  David Creger, Sr           16:53.9    Geneva               
   13    13  Michael Hanson, Sr         16:54.1    Wheat-Warrenville So 
   14    14  Mark Mattes, Sr            16:54.8    St. Charles East     
   15    15  Cedric Mc Guire, Jr        16:56.0    Waubonsie Valley     
   16    16  John Franke, Sr            16:56.5    Wheat-Warrenville So 
   17    17  Billy Dremel, Jr           16:58.0    Batavia              
   18    18  Justin Bach, Jr            17:00.0    Geneva               
   19    19  Joseph Kim, Jr             17:01.1    Wheat-Warrenville So 
   20    20  Peter Fossa, Jr            17:01.5    South Elgin          
   21    21  David Bein, Sr             17:04.3    Wheat-Warrenville So 
   22    22  Matt Hoskins, Jr           17:05.0    Geneva               
   23    23  Jaeden Mc Intosh, Jr       17:08.3    St. Charles North    
   24        Nate Guerrero, Sr          17:14.8    Wheat-Warrenville So 
   25    24  German Munoz, Sr           17:15.7    St. Charles East     
   26    25  Dillon Mastropolo, Sr      17:16.0    St. Charles East     
   27    26  Danny Feeman, Jr           17:17.3    Benet Academy        
   28    27  Jacob Fehrenbacher, Sr     17:19.3    Batavia              
   29    28  Eric Arredondo, Jr         17:20.3    Jones College Prep   
   30    29  Drew Friedlander, Sr       17:23.1    Metea Valley         
   31    30  Kyle Kehe, Jr              17:23.5    Batavia              
   32    31  Nolan Evans, Jr            17:23.7    Batavia              
   33    32  Josh Nolan, Sr             17:29.0    Sandburg             
   34    33  Andrew Pellico, Sr         17:30.8    Batavia              
   35    34  Evan Schaffer, Jr          17:35.1    Glenbard North       
   36        Charlie Smith, Sr          17:37.7    St. Charles East     
   37    35  Julian Reyes, Sr           17:38.4    Naperville Central   
   38    36  Austin Macias, Jr          17:39.4    Burlington Central   
   39    37  Hayden Fogel, Jr           17:39.9    Geneva               
   40    38  David Farrell, Sr          17:41.2    Marmion Academy      
   41    39  Michael Moran, Fr          17:42.1    Benet Academy        
   42    40  Ryan Conti, Jr             17:42.5    Marmion Academy      
   43        Joseph Walsh, Sr           17:42.6    Wheat-Warrenville So 
   44    41  Tyler Trella, Jr           17:44.9    Jacobs               
   45    42  Scott Morgan, Jr           17:45.1    Naperville Central   
   46    43  Kalvin Lee, Sr             17:45.9    Jones College Prep   
   47    44  Zachary Flitsch, Jr        17:46.9    Batavia              
   48    45  Michael Duffy, Sr          17:47.4    Glenbard North       
   49        Sean Foley, Jr             17:52.1    Wheat-Warrenville So 
   50    46  Jackson Gehr, Jr           17:53.9    Jacobs               
   51        Anton Alley, Jr            17:54.2    Batavia              
   52        Kaleab Kinfe, Sr           17:55.3    Wheat-Warrenville So 
   53    47  Jack Fornaris, Jr          17:55.6    Sandburg             
   54    48  Josh Villacastin, Jr       17:57.3    Bartlett             
   55    49  Jacob Lawrence, Jr         17:59.9    Prairie Ridge        
   56    50  Colin Alger, Sr            18:00.3    Naperville Central   
   57    51  Brad Kmiec, Sr             18:01.3    South Elgin          
   58    52  Arnie Rodriguez, Jr        18:02.6    Burlington Central   
   59    53  Kevin Gilbert, Jr          18:02.8    Prairie Ridge        
   60    54  Mitchel Dutton, Sr         18:04.2    Geneva               
   61    55  Thomas Wagner, Jr          18:08.0    St. Charles North    
   62    56  Evan Turcich, Jr           18:08.2    Marmion Academy      
   63    57  Aidan Siegele, Sr          18:08.4    Geneva               
   64    58  Mike Codo, Sr              18:09.5    Naperville Central   
   65        James Cooper, Sr           18:10.7    St. Charles East     
   66        Mark Durocher, Sr          18:11.0    Wheat-Warrenville So 
   67        Anthony Mirabella, Jr      18:11.1    Wheat-Warrenville So 
   68    59  Caleb Britton, Jr          18:12.0    Bartlett             
   69    60  Ben Grundman, Fr           18:12.6    Benet Academy        
   70        Thomas Prosser, Jr         18:13.2    Batavia              
   71    61  Gary Richardson, Jr        18:15.2    Jacobs               
   72        Shane Keogh, Sr            18:18.4    Wheat-Warrenville So 
   73        Mike Davis, Sr             18:18.9    Geneva               
   74        Joe Jakubaitis, Jr         18:21.6    Batavia              
   75    62  Ryan Gaul, Sr              18:23.4    Metea Valley         
   76    63  Nicholas Brennan, Sr       18:23.5    Marmion Academy      
   77    64  Jay Puca, Jr               18:24.3    Prairie Ridge        
   78    65  Andrew Richardson, Jr      18:24.3    South Elgin          
   79    66  Grayson Seymour, Sr        18:24.9    St. Charles North    
   80    67  Ben Farrar, Jr             18:25.1    Metea Valley         
   81    68  Jeevan Acharya, Jr         18:25.5    South Elgin          
   82    69  Jake Reinhofer, Jr         18:25.7    South Elgin          
   83    70  Jack Curley, Sr            18:28.5    Benet Academy        
   84    71  Colton Tisdall, Sr         18:28.8    St. Charles North    
   85    72  Mikey McCabe, Jr           18:29.4    Benet Academy        
   86    73  Sam Gamez, Jr              18:29.5    Benet Academy        
   87    74  Hunter Spain, Jr           18:29.6    Waubonsie Valley     
   88    75  David Starzec, Sr          18:30.4    Sandburg             
   89    76  Noor Moazzam, Jr           18:31.1    Sandburg             
   90    77  Nate Ruhde, Jr             18:32.0    Waubonsie Valley     
   91        Braden Fioresi, Jr         18:32.7    Geneva               
   92        Charles Mc Marrow, Jr      18:32.7    Batavia              
   93    78  Riley Carlson, Sr          18:33.2    Metea Valley         
   94        Leo Fouts, Sr              18:33.6    Huntley              
   95    79  Cliff Musial, Jr           18:35.7    Burlington Central   
   96        Mark Choate, Sr            18:36.2    Wheat-Warrenville So 
   97        Douglas Nuttall, Jr        18:36.4    Wheat-Warrenville So 
   98    80  Jake Laukert, Jr           18:37.6    Prairie Ridge        
   99    81  Liam Collins, So           18:38.3    Benet Academy        
  100        Jared Walsh, Jr            18:39.3    Wheat-Warrenville So 
  101    82  Mike Johnsen, Sr           18:40.5    Metea Valley         
  102        Matthew Cramer, Sr         18:41.2    St. Charles East     
  103    83  Daniel Serrano, Sr         18:41.4    Jacobs               
  104        Cole Dixon, Jr             18:42.6    Wheat-Warrenville So 
  105        Connor Burns, Jr           18:43.2    Wheat-Warrenville So 
  106        Patrick Malec, So          18:43.8    Benet Academy        
  107    84  Mark Codo, Sr              18:44.7    Naperville Central   
  108    85  Connor Jacobs, Jr          18:44.8    St. Charles North    
  109        Benjamin Janosy, Jr        18:44.9    Wheat-Warrenville So 
  110    86  Nathaniel Newson, Jr       18:47.8    Metea Valley         
  111    87  Jacob Trejo, Jr            18:48.1    Jones College Prep   
  112        Patrick Kelley, Jr         18:48.4    Wheat-Warrenville So 
  113        Nick Garcia, Sr            18:50.0    Huntley              
  114    88  Sean Termini, Sr           18:51.8    Metea Valley         
  115        Matt Kroll, So             18:52.0    Benet Academy        
  116    89  Quinn Farrell, Jr          18:55.7    Naperville Central   
  117    90  Finnegan Engel, Jr         18:56.1    South Elgin          
  118    91  Jonathon Swanson, Jr       18:58.6    Glenbard North       
  119        Colin Clancy, Jr           19:01.9    Geneva               
  120    92  Christian Villanueva, Sr   19:02.7    Sandburg             
  121        Matthew Labedz, Sr         19:03.2    Metea Valley         
  122    93  Nicholas Ward, Jr          19:05.0    Marmion Academy      
  123        Caleb Ho, Sr               19:05.7    Metea Valley         
  124        Nathan Moravec, Sr         19:07.0    Geneva               
  125        Greg Comonal, So           19:08.0    Benet Academy        
  126        Matt Grundman, Fr          19:08.1    Benet Academy        
  127        Dominic Adams, Fr          19:08.6    Benet Academy        
  128        Garrett Vandermyde, Sr     19:08.9    St. Charles East     
  129    94  Matthew Stocking, Sr       19:09.2    South Elgin          
  130    95  Justin Nielson, Jr         19:09.8    St. Charles North    
  131    96  Hunter Roberts, Jr         19:10.4    St. Charles North    
  132        Drew Bolender, Jr          19:10.9    St. Charles North    
  133        Seven Acosta, So           19:11.3    Benet Academy        
  134        Eric Blassick, Sr          19:14.8    St. Charles North    
  135    97  Sean Fisher, Jr            19:15.5    Glenbard North       
  136        Jacob Szarzynski, Sr       19:19.5    Wheat-Warrenville So 
  137    98  Dan Wagner, Sr             19:19.7    Burlington Central   
  138        Finn Adam, Fr              19:21.1    Benet Academy        
  139    99  Andrew Page, Sr            19:21.9    Naperville Central   
  140   100  Ryan Eschman, Jr           19:23.9    Prairie Ridge        
  141   101  Pablo Rojas, Jr            19:29.7    Jones College Prep   
  142   102  Dario Zamorano, Sr         19:31.2    Jones College Prep   
  143        Michael Wulffe, So         19:31.7    Benet Academy        
  144        Matthew Picardi, Sr        19:33.5    South Elgin          
  145   103  Zachary Orpilla, Jr        19:33.6    Marmion Academy      
  146        Shawn Park, Sr             19:33.7    Metea Valley         
  147        Benjamin Vacek, Sr         19:36.7    Batavia              
  148        Casey O'Brien, So          19:37.4    Benet Academy        
  149   104  Sam King, Jr               19:39.4    Glenbard North       
  150   105  Lawrence Yap, Fr           19:39.6    Bartlett             
  151        Leon Sun, Jr               19:40.9    Naperville Central   
  152   106  Patrick Kelly, Jr          19:41.0    Prairie Ridge        
  153   107  Jeet Patel, So             19:41.9    Bartlett             
  154        Elijah Greiner, Jr         19:41.9    Jones College Prep   
  155   108  Ben Traverso, Sr           19:42.0    Waubonsie Valley     
  156        Michael Weeks, Sr          19:42.7    Wheat-Warrenville So 
  157        Tom Koropp, Jr             19:44.3    Wheat-Warrenville So 
  158        Giovanni Ahern, Jr         19:46.5    Benet Academy        
  159   109  Blaise Naaman, Jr          19:47.4    Bartlett             
  160        Tyler Hudon, Jr            19:48.0    St. Charles East     
  161        Joseph Silvey, Jr          19:48.9    South Elgin          
  162        Matt Chaffee, Sr           19:50.8    Geneva               
  163   110  Matthew Middendorf, Sr     19:51.0    Marmion Academy      
  164        Andrew Simandl, Sr         19:52.2    Naperville Central   
  165        Ben Barbeau, Fr            19:54.0    Benet Academy        
  166   111  Collin Verne, Jr           19:54.2    Glenbard North       
  167        Josiah Havens, Jr          19:56.7    St. Charles North    
  168        Ed Marcheselli, Sr         20:01.3    Benet Academy        
  169   112  Ryan Cilano, Sr            20:01.5    Burlington Central   
  170        Charlie Wade, Jr           20:02.5    St. Charles East     
  171        Dylan Peterson, Jr         20:05.0    South Elgin          
  172        James Beecher, Sr          20:06.1    Benet Academy        
  173        Connor Talken, Jr          20:07.0    St. Charles East     
  174   113  Braedon Harder, Sr         20:07.9    Jacobs               
  175        Jacob Heineman, Sr         20:11.0    Marmion Academy      
  176        Jason Jezek, Jr            20:13.9    St. Charles East     
  177        Liam Jones, Jr             20:14.3    St. Charles North    
  178        Milo Nuno, Sr              20:14.9    Jones College Prep   
  179        Jack Anderson, Sr          20:15.6    Naperville Central   
  180   114  Andres Perez, Jr           20:15.7    Waubonsie Valley     
  181        Brendan Scanlan, Sr        20:17.6    Marmion Academy      
  182        Andrew Marquardt, Jr       20:23.1    Benet Academy        
  183        Edward Goyao, Jr           20:25.0    Marmion Academy      
  184        Ben Kash, Jr               20:27.9    Benet Academy        
  185        Howard Wagner, Sr          20:31.8    St. Charles North    
  186   115  Samuel Kapalin, Jr         20:32.9    Prairie Ridge        
  187   116  Kevin Marroquin, Jr        20:38.3    Addison Trail        
  188   117  Ben Chang, So              20:38.8    Bartlett             
  189   118  Miguel Gutierrez, Jr       20:40.4    Addison Trail        
  190        Miller Maggio, Jr          20:42.3    St. Charles East     
  191        Matthew Park, Jr           20:42.3    Naperville Central   
  192        Kevin Lee, Jr              20:44.1    St. Charles North    
  193        Ryan Callahan, Sr          20:45.4    Marmion Academy      
  194        Greyson Sullivan, Fr       20:47.0    Benet Academy        
  195        Alexander Michaud, Sr      20:47.5    Wheat-Warrenville So 
  196        Jared Palan, Sr            20:53.0    St. Charles North    
  197   119  Pumee Douangmala, Jr       20:53.9    Jacobs               
  198        Erik Gustafson, Jr         20:54.6    St. Charles North    
  199        John Becker, Sr            20:55.3    Wheat-Warrenville So 
  200        Jack Hiatt, Sr             20:57.5    Benet Academy        
  201   120  Anton Zange, Jr            20:58.0    Jacobs               
  202        Jacob Blue, Jr             20:59.4    St. Charles North    
  203        Luke Schander, Jr          21:06.7    Benet Academy        
  204        Cameron Schneider, Jr      21:07.1    Jacobs               
  205        Jordan Birkhaug, Sr        21:07.2    Batavia              
  206        Justin Groves, Jr          21:09.2    Naperville Central   
  207        Nick Ray, So               21:10.5    Benet Academy        
  208        Ryan Wandke, Sr            21:20.7    Naperville Central   
  209        Peyton Moriarty, Sr        21:25.0    Wheat-Warrenville So 
  210        Nate Pearce, Jr            21:28.0    St. Charles East     
  211        Ivo Komornicki, Jr         21:30.4    Naperville Central   
  212   121  Andrew Valdovinos, Fr      21:31.9    Streamwood           
  213        Trevor Rzeszutko, Jr       21:33.1    St. Charles East     
  214        Dominic Quartetti, Sr      21:33.3    Marmion Academy      
  215        John Trent, Jr             21:33.5    Jacobs               
  216        Ronnie Laehn, Sr           21:44.1    St. Charles North    
  217        Josh Harder, Jr            21:46.9    Jacobs               
  218        Thomas Wall, So            21:51.9    Benet Academy        
  219        Tyker McKenize, Jr         21:58.6    Benet Academy        
  220        Joseph Lipinski, Fr        22:01.9    Benet Academy        
  221        Charlie Adkins, Jr         22:02.9    Wheat-Warrenville So 
  222        Logan Benson, Sr           22:03.3    Naperville Central   
  223   122  Alex Tecuanhuehue, Jr      22:03.5    Glenbard North       
  224        Corbin Schwartz, Jr        22:07.8    St. Charles North    
  225        Gregory Ivanauski, Sr      22:10.6    South Elgin          
  226        Rory Gordon, So            22:16.4    Benet Academy        
  227        Edward Warda, Sr           22:24.6    Marmion Academy      
  228   123  Mariano Solis, Fr          22:27.3    Streamwood           
  229   124  Nik Aluru, Jr              22:27.5    Waubonsie Valley     
  230   125  Alex Banuelos, Sr          22:28.7    Addison Trail        
  231   126  Byron Orozco, Sr           22:30.2    Streamwood           
  232   127  Derrick Combs, Jr          22:53.3    Streamwood           
  233        Ethan Churchill, Sr        23:00.2    St. Charles East     
  234   128  Jovanni Lopez, Jr          23:02.7    Streamwood           
  235   129  Richard Garcia, Jr         23:18.1    Streamwood           
  236        Vitas Polikaitis, Jr       23:27.0    Benet Academy        
  237        Alex Pilling, Jr           23:31.4    Benet Academy        
  238   130  Manny Martinez, Jr         23:36.8    Addison Trail        
  239        Michael Boyle, Jr          23:37.6    Benet Academy        
  240   131  Josue Luna, So             23:38.1    Streamwood           
  241   132  Everett Weberg, Sr         23:48.9    Burlington Central   
  242        Gordon Wenger, Jr          24:00.9    St. Charles North    
  243   133  Victor Miranda, Sr         24:28.2    Addison Trail        
  244        Angel Reyes, Jr            24:29.1    Streamwood           
  245   134  Noah Boucekkine, Jr        24:32.5    Addison Trail        
  246   135  Asraar Ahmed, Jr           24:33.9    Addison Trail        
  247        Carter Bello, Fr           24:39.0    Benet Academy        
  248   136  Kyle St John, Sr           24:52.0    Burlington Central   
  249        Jack Shannon, Fr           25:11.2    Benet Academy        
  250        Jack Hanus, Fr             25:23.4    Benet Academy        
  251        Alex Rojas, Sr             25:26.8    Addison Trail        
  252        Milan Patel, Jr            25:31.5    Burlington Central   
  253        Brendan Edgren, Sr         26:12.8    South Elgin