St. Charles North Invitational - Varsity Boys

at Leroy Oakes Forest Preserve

October 1, 2016

58 degrees, cloudy
Results by RealTiming Inc.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD
  1 Marmion Academy          85    4    5   12   25   39   50   54  15:40.7  0:57.7
  2 Wheat-Warrenville So     86    6   15   16   21   28   41   43  15:43.3  0:37.0
  3 Geneva                   94    3   10   17   19   45   53   96  15:43.2  1:09.2
  4 St. Charles East        115    8   14   20   33   40   61   76  15:51.0  0:48.3
  5 Batavia                 138   18   23   29   32   36   52  117  16:00.8  0:20.2
  6 New Trier               155   13   22   31   38   51   77   83  16:01.5  0:50.1
  7 Jones College Prep      181   24   27   37   44   49   59   66  16:11.5  0:23.1
  8 Waubonsie Valley        201   11   34   35   46   75   85  103  16:11.7  1:14.8
  9 Prairie Ridge           235    1    7   56   78   93  100  109  16:10.3  1:58.5
 10 Jacobs                  276    9   26   67   84   90   94  105  16:24.5  1:32.0
 11 Metea Valley            313    2   63   65   79  104  108  126  16:28.1  2:05.4
 12 Burlington Central      345   30   42   57   98  118  121  132  16:40.7  1:20.4
 13 Glenbard North          365   62   64   72   80   87   88   99  16:45.0  0:21.3
14* Naperville Central      380   58   68   73   89   92   97  113  16:47.6  0:29.0
15* St. Charles North       380   55   70   71   82  102  115  130  16:48.5  0:40.2
 16 South Elgin             409   60   69   74   95  111  112  127  16:51.9  0:40.7
 17 Sandburg                423   47   48   81  119  128  131       16:56.4  1:15.9
 18 Huntley                 566   86  101  110  134  135  136  149  17:25.3  0:59.7
 19 Benet Academy           574   91  114  120  124  125  139  144  17:23.2  0:34.9
 20 Addison Trail           621  107  122  123  129  140            17:37.4  0:58.4
 21 Streamwood              633  106  116  133  137  141  145  146  17:43.7  0:59.4
 22 Lemont                  718  138  142  143  147  148            19:07.5  2:13.6

* tie broken by best sixth runner

        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM         
    1     1  Filip Pajak, Sr            15:02.5    Prairie Ridge        
    2     2  Ralph Papa, Jr             15:06.4    Metea Valley         
    3     3  Josh Rodgers, So           15:13.6    Geneva               
    4     4  Michael Ronzone, Jr        15:14.7    Marmion Academy      
    5     5  Charlie Zimmer, Sr         15:21.9    Marmion Academy      
    6     6  Aleksei Sorokin, Sr        15:25.9    Wheat-Warrenville So 
    7     7  Michael Ostrow, Sr         15:27.1    Prairie Ridge        
    8     8  Jake Beno, Sr              15:27.1    St. Charles East     
    9     9  Zachary Albrecht, So       15:28.4    Jacobs               
   10    10  Ryan Kredell, So           15:29.4    Geneva               
   11    11  Christian Freitag, Sr      15:32.0    Waubonsie Valley     
   12    12  Sean Galle, Jr             15:33.9    Marmion Academy      
   13    13  Patrick Norrick, Jr        15:34.4    New Trier            
   14    14  Cole Adesso, Jr            15:35.1    St. Charles East     
   15    15  Scott Maison, So           15:36.9    Wheat-Warrenville So 
   16    16  Sean Maison, So            15:39.0    Wheat-Warrenville So 
   17    17  Brian Kuehl, Sr            15:41.1    Geneva               
   18    18  Sean Adams, Jr             15:48.6    Batavia              
   19    19  Tyler Dau, Sr              15:49.0    Geneva               
   20    20  Anthony Zilla, Sr          15:50.2    St. Charles East     
   21    21  John Keys, Jr              15:51.8    Wheat-Warrenville So 
   22    22  Matt Roge, Sr              15:52.8    New Trier            
   23    23  Shane Knanishu, Jr         15:56.2    Batavia              
   24    24  Arthur Santoro, Sr         16:00.0    Jones College Prep   
   25    25  Andrew Lifka, Sr           16:00.5    Marmion Academy      
   26    26  Garrett Brenizer, Sr       16:02.7    Jacobs               
   27    27  Ian Bacon, Fr              16:02.7    Jones College Prep   
   28    28  Kyle Thompson, Sr          16:02.9    Wheat-Warrenville So 
   29    29  Jack Gillerlain, Jr        16:03.5    Batavia              
   30    30  Josh Teets, Sr             16:03.9    Burlington Central   
   31    31  Kiran Baakkonen, Jr        16:05.2    New Trier            
   32    32  Adam Kennedy, Fr           16:06.9    Batavia              
   33    33  Aidan King, Fr             16:07.1    St. Charles East     
   34    34  Austin Rader, Sr           16:08.0    Waubonsie Valley     
   35    35  Carlos Cabrera, Sr         16:08.7    Waubonsie Valley     
   36    36  Damian Rodriguez, Fr       16:08.8    Batavia              
   37    37  Christian Reyes, Jr        16:10.4    Jones College Prep   
   38    38  Ryan Struckman, Jr         16:10.5    New Trier            
   39    39  Jake Harron, So            16:12.4    Marmion Academy      
   40    40  Campbell Koch, Jr          16:15.4    St. Charles East     
   41    41  Dylan Kropp, Sr            16:15.8    Wheat-Warrenville So 
   42    42  Tate Henrikson, Sr         16:16.6    Burlington Central   
   43    43  Joseph Kratz, Sr           16:18.9    Wheat-Warrenville So 
   44    44  Zach Benes, Sr             16:21.2    Jones College Prep   
   45    45  Scott Creger, Sr           16:22.8    Geneva               
   46    46  Wes York, Jr               16:22.9    Waubonsie Valley     
   47    47  Ben Cachares, Sr           16:22.9    Sandburg             
   48    48  Xander Furmanek, Jr        16:23.0    Sandburg             
   49    49  Eric Wong, Sr              16:23.0    Jones College Prep   
   50    50  Jimmy Milder, Sr           16:24.0    Marmion Academy      
   51    51  Owen Eskandari, Jr         16:24.5    New Trier            
   52    52  James Imundo, Sr           16:26.7    Batavia              
   53    53  Cole Montgomery, Jr        16:28.2    Geneva               
   54    54  Jack Brewster, So          16:28.4    Marmion Academy      
   55    55  Brett Lee, Sr              16:30.3    St. Charles North    
   56    56  James Lasak, Jr            16:31.3    Prairie Ridge        
   57    57  Anthony Farmer, Fr         16:31.7    Burlington Central   
   58    58  Mason Redpath, Sr          16:31.9    Naperville Central   
   59    59  Jeremy Brown, Jr           16:33.2    Jones College Prep   
   60    60  Jace Warrick, So           16:34.2    South Elgin          
   61    61  Rohan Patel, Jr            16:34.3    St. Charles East     
   62    62  Matthew Solucha, So        16:35.2    Glenbard North       
   63    63  Charles Schafer, Jr        16:35.7    Metea Valley         
   64    64  Marat Schatz, So           16:36.6    Glenbard North       
   65    65  Eshan Dhar, Jr             16:37.0    Metea Valley         
   66    66  Nicholas Rappe, Jr         16:38.1    Jones College Prep   
   67    67  Jacob Melgosa, Jr          16:38.6    Jacobs               
   68    68  Luke Laboe, Jr             16:38.9    Naperville Central   
   69    69  Hector Rodriguez, Jr       16:39.3    South Elgin          
   70    70  Bo Ruttens, Jr             16:45.2    St. Charles North    
   71    71  Luke Sutherland, Sr        16:45.8    St. Charles North    
   72    72  Ryan Czaja, Jr             16:46.1    Glenbard North       
   73    73  Nick Bobb, Sr              16:46.3    Naperville Central   
   74    74  Jacob Harris, Sr           16:46.4    South Elgin          
   75    75  Matt Klaus, Sr             16:46.8    Waubonsie Valley     
   76    76  Thomas Olenek, Sr          16:46.8    St. Charles East     
   77    77  John Izzo, Jr              16:47.8    New Trier            
   78    78  David Tulke, Sr            16:49.8    Prairie Ridge        
   79    79  Michael Varzino, So        16:50.0    Metea Valley         
   80    80  Omar Solorio, So           16:50.6    Glenbard North       
   81    81  Nick Gonsch, Jr            16:50.6    Sandburg             
   82    82  Timothy Leal, Sr           16:50.9    St. Charles North    
   83    83  Ben Parkhill, Jr           16:52.2    New Trier            
   84    84  Brandon Cole, So           16:52.4    Jacobs               
   85    85  Girard Sweeney, Sr         16:54.6    Waubonsie Valley     
   86    86  Brennan Lighthall, Jr      16:55.5    Huntley              
   87    87  Thomas Beckler, Sr         16:56.5    Glenbard North       
   88    88  Michael Deegan, Jr         16:59.2    Glenbard North       
   89    89  Patrick Blazek, Jr         17:00.1    Naperville Central   
   90    90  Lorenz Sapanhila, Jr       17:00.4    Jacobs               
   91    91  Will Forman, So            17:00.5    Benet Academy        
   92    92  Trever Moore, Sr           17:00.8    Naperville Central   
   93    93  Kyle Sargeant, Jr          17:01.0    Prairie Ridge        
   94    94  Brett Bognar, So           17:03.1    Jacobs               
   95    95  Jackson Mainellis, Sr      17:04.8    South Elgin          
   96    96  Aidan Carr - Clennon, Jr   17:05.2    Geneva               
   97    97  Neil Mueller, Sr           17:06.6    Naperville Central   
   98    98  Jack Hartmann, So          17:07.0    Burlington Central   
   99        Brandon Kim, Jr            17:07.3    Bartlett             
  100    99  Noah Baran, Sr             17:08.0    Glenbard North       
  101   100  Ryan Figgins, Jr           17:09.7    Prairie Ridge        
  102   101  Mitch Johnson, Sr          17:10.2    Huntley              
  103   102  Jacob Estlund, Jr          17:10.4    St. Charles North    
  104   103  Alex Hayden, Sr            17:10.9    Waubonsie Valley     
  105   104  Rowan Quirk, Sr            17:11.7    Metea Valley         
  106   105  Mark Lemke, So             17:11.9    Jacobs               
  107   106  Ricardo Villarreal, Sr     17:11.9    Streamwood           
  108   107  Danny Bueno, Jr            17:12.6    Addison Trail        
  109   108  Dhiren Rajmohan, Sr        17:13.3    Metea Valley         
  110   109  Brian Dorn, Sr             17:13.4    Prairie Ridge        
  111   110  Josh Segura, Jr            17:14.1    Huntley              
  112        Nathan Smith, Jr           17:14.5    Bartlett             
  113   111  Owen Sirridge, Jr          17:14.9    South Elgin          
  114   112  Brady Tolva, Jr            17:15.9    South Elgin          
  115   113  Parker Rankin, Jr          17:19.5    Naperville Central   
  116   114  Michael Welsh, Sr          17:19.8    Benet Academy        
  117   115  Kieran Murphy, Jr          17:21.5    St. Charles North    
  118   116  Carlos Ramirez, So         17:21.6    Streamwood           
  119   117  Keaton Keller, Sr          17:24.1    Batavia              
  120   118  Gio Martinez, Fr           17:24.2    Burlington Central   
  121   119  Ryan Wagner, Jr            17:26.7    Sandburg             
  122   120  Thomas Diehl, So           17:27.4    Benet Academy        
  123   121  Mitchell Roedel, Sr        17:30.3    Burlington Central   
  124   122  Luis Vargas, Jr            17:30.9    Addison Trail        
  125   123  Ricardo Arreguin, So       17:31.2    Addison Trail        
  126   124  Teddy Evans, Sr            17:33.0    Benet Academy        
  127   125  Connor Towne, Sr           17:35.3    Benet Academy        
  128   126  Benjamin Hus, Jr           17:36.4    Metea Valley         
  129   127  Owen Vajarsky, Sr          17:37.2    South Elgin          
  130   128  Danny Papan, Sr            17:38.7    Sandburg             
  131   129  Demetrio Cervantes, Sr     17:41.3    Addison Trail        
  132   130  Luke Zanis, Sr             17:42.3    St. Charles North    
  133   131  Brendan Duffy, Jr          17:43.3    Sandburg             
  134   132  Jack Zettl, Jr             17:49.6    Burlington Central   
  135   133  Fernando Viveros, Jr       17:51.0    Streamwood           
  136   134  Brady Cairns, Sr           17:51.4    Huntley              
  137   135  Christian Apilan, Sr       17:55.2    Huntley              
  138        Andrew Matuszewski, Jr     17:56.7    Bartlett             
  139   136  Derek Zimmerman, Jr        18:01.1    Huntley              
  140   137  Isaac Rodriguez, Sr        18:02.6    Streamwood           
  141   138  Ryan Freitag, Jr           18:06.8    Lemont               
  142   139  Jason Harrold, Sr          18:07.8    Benet Academy        
  143   140  Nick Czorniak, Jr          18:11.0    Addison Trail        
  144   141  Marcos Villarreal, So      18:11.3    Streamwood           
  145        Andrew Pelster, Sr         18:38.5    Bartlett             
  146   142  Adam Scribano, Sr          18:49.5    Lemont               
  147   143  Kyle Schickel, Fr          19:01.8    Lemont               
  148   144  Patrick Engels, Sr         19:02.1    Benet Academy        
  149   145  Andrew Stallings, So       19:07.6    Streamwood           
  150   146  Caleb Inorio, Sr           19:12.3    Streamwood           
  151   147  Matt Freese, Jr            19:19.3    Lemont               
  152   148  Luke De Biase, Jr          20:20.3    Lemont               
  153   149  Rasheed Ahmad, Jr          20:39.0    Huntley