Wauconda Invitational - Varsity Boys

at Lakewood Forest Preserve

September 10, 2016

68 degrees, cloudy, rain
Results by RealTiming Inc.

3.1 miles

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD
  1 Wheat-Warrenville So     77    8    9   15   17   28   30   48  15:57.4  0:36.2
  2 Mundelein               117   11   16   22   26   42   66       16:10.9  0:48.9
  3 Cary-Grove              153    2   20   37   39   55   57   87  16:22.3  1:28.0
  4 Geneva                  156    4    5   25   60   62   92       16:21.1  1:27.4
  5 Wheaton North           182   13   32   40   44   53   54   95  16:33.2  1:01.8
  6 Crystal Lake South      198    1    7   38   69   83   98  126  16:33.0  2:07.5
  7 East Aurora             203   12   45   46   49   51   64   71  16:38.5  0:58.1
  8 Libertyville            210    6   18   52   59   75   77   97  16:38.2  1:44.1
  9 Crystal Lake Central    228    3   24   50   61   90  104       16:42.0  2:04.4
 10 Barrington              229   10   29   58   65   67   82   89  16:44.9  1:29.0
 11 Glenbrook South         230   27   33   43   47   80  124  128  16:48.0  1:11.2
 12 McHenry                 281   19   36   56   68  102  108  110  17:00.4  1:59.9
 13 Richmond Burton         313   35   63   70   72   73  122  149  17:11.5  0:50.6
 14 Warren Township         320   31   34   78   81   96  138  139  17:10.3  1:25.6
 15 Lane Tech               416   21   86  100  103  106  107       17:34.3  2:02.6
 16 Grayslake North         457   23   94  101  119  120  130  136  17:47.2  2:23.8
17* New Trier               503   76   85  105  116  121  129  133  18:03.0  1:07.3
18* Stevenson               503   88   93   99  111  112  132  135  17:58.7  0:38.4
 19 West Chicago            507   14   79  117  147  150  152  157  18:24.6  4:25.0
 20 Lake Forest             518   41  109  113  118  137  141       18:11.0  2:32.1
 21 Wauconda                591   74  123  125  127  142  143  146  18:35.6  2:03.1
 22 Round Lake              604   84   91  134  144  151  153       18:53.5  2:47.9
 23 Harvard                 664  114  115  131  148  156            19:23.4  2:53.4
 24 Woodstock North         752  140  145  154  155  158            21:51.5  8:36.5

* tie broken by best sixth runner

        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM         
    1     1  Jack Becker, Jr            15:29.0    Crystal Lake South   
    2     2  Alex Ratkovich, Sr         15:33.9    Cary-Grove           
    3     3  Weston Sterchi, Sr         15:37.5    Crystal Lake Central 
    4     4  Tyler Dau, Sr              15:39.2    Geneva               
    5     5  Josh Rodgers, So           15:39.2    Geneva               
    6     6  Alex Tam, Jr               15:43.2    Libertyville         
    7     7  Jon Prus, Sr               15:44.2    Crystal Lake South   
    8     8  Aleksei Sorokin, Sr        15:46.2    Wheat-Warrenville So 
    9     9  Kyle Thompson, Sr          15:47.2    Wheat-Warrenville So 
   10    10  Nicholas Laning, Jr        15:47.2    Barrington           
   11    11  Robert St. Clair, So       15:53.5    Mundelein            
   12    12  Ricardo Del Toro, Sr       15:54.1    East Aurora          
   13    13  Justin Ostrem, Jr          15:54.1    Wheaton North        
   14    14  Danny Mc Comb, Sr          15:54.9    West Chicago         
   15    15  Sean Maison, So            15:55.3    Wheat-Warrenville So 
   16    16  Ben Krauss, Sr             15:55.4    Mundelein            
   17    17  Scott Maison, So           15:56.1    Wheat-Warrenville So 
   18    18  Joe Gasick, Sr             15:59.7    Libertyville         
   19    19  Jacob De Witt, Sr          16:03.0    McHenry              
   20    20  Kyle Adams, Sr             16:03.3    Cary-Grove           
   21    21  Jason Rivera, Sr           16:05.0    Lane Tech            
   22    22  Alan Salgado, So           16:06.2    Mundelein            
   23    23  Liam O Connell, Sr         16:09.3    Grayslake North      
   24        Marcos Garcia, Jr          16:09.3    Waukegan             
   25    24  Brandon Tomasello, Sr      16:14.4    Crystal Lake Central 
   26    25  Ryan Kredell, So           16:14.5    Geneva               
   27    26  Dario Carrillo, So         16:17.0    Mundelein            
   28    27  Alec Sanchez, Sr           16:20.9    Glenbrook South      
   29    28  John Keys, Jr              16:22.3    Wheat-Warrenville So 
   30    29  Hamzah Firozi, Jr          16:22.4    Barrington           
   31    30  Joseph Kratz, Sr           16:23.2    Wheat-Warrenville So 
   32    31  Julian Ruiz, Sr            16:23.4    Warren Township      
   33    32  Connor Zydek, So           16:31.2    Wheaton North        
   34    33  Matt Jortberg, Jr          16:33.0    Glenbrook South      
   35    34  Andrew Miller, Sr          16:33.8    Warren Township      
   36    35  Nick Koschak, Sr           16:34.5    Richmond Burton      
   37    36  Cole Overbey, Sr           16:34.6    McHenry              
   38    37  Derek Warren, So           16:35.2    Cary-Grove           
   39    38  Ryan Foster, Jr            16:35.6    Crystal Lake South   
   40    39  Jack Adams, Sr             16:37.4    Cary-Grove           
   41    40  Kevin Riley, Jr            16:38.0    Wheaton North        
   42    41  Etienne Najman, Sr         16:39.9    Lake Forest          
   43    42  Dillon Blake, Fr           16:42.4    Mundelein            
   44    43  Jack Whetstone, Sr         16:44.5    Glenbrook South      
   45    44  Nick Garza, So             16:46.9    Wheaton North        
   46    45  Gio Morales, Sr            16:48.0    East Aurora          
   47    46  Miguel Gonzalez, Jr        16:48.5    East Aurora          
   48    47  Jordan Theriault, Jr       16:49.5    Glenbrook South      
   49    48  David Keifer, Sr           16:49.6    Wheat-Warrenville So 
   50    49  Jon Juarez, Sr             16:49.7    East Aurora          
   51    50  Josh Johnson, Jr           16:50.0    Crystal Lake Central 
   52    51  Rudy Vera, Sr              16:52.1    East Aurora          
   53        Julian Lazcon, Sr          16:52.3    Waukegan             
   54    52  Nate Sweitzer, Jr          16:55.1    Libertyville         
   55    53  Josh Scharpenberg, Jr      16:55.9    Wheaton North        
   56    54  Kevin Boehm, So            16:56.1    Wheaton North        
   57    55  Alex Sepeczi, So           17:01.9    Cary-Grove           
   58    56  Andrew Pilat, Jr           17:03.6    McHenry              
   59    57  Nathan Kutok, Fr           17:04.2    Cary-Grove           
   60    58  Stuart Todd Middleditch, Sr
                                       17:05.2    Barrington           
   61    59  Albert Su, Jr              17:05.9    Libertyville         
   62    60  Cole Montgomery, Jr        17:06.1    Geneva               
   63    61  Jack Flynn, So             17:06.5    Crystal Lake Central 
   64    62  Scott Creger, Sr           17:06.5    Geneva               
   65    63  Ryan Hommowun, Sr          17:09.9    Richmond Burton      
   66    64  Abraham Vega, Jr           17:12.1    East Aurora          
   67    65  Jonathan Love, Sr          17:13.3    Barrington           
   68    66  Carl Schoenfield, So       17:14.1    Mundelein            
   69    67  Robert Tilly, Sr           17:16.2    Barrington           
   70    68  Vince D Angelo, Jr         17:18.1    McHenry              
   71    69  Miles Foydl, Sr            17:19.7    Crystal Lake South   
   72    70  Chris Williams, Sr         17:23.9    Richmond Burton      
   73    71  Edgar Perez, Jr            17:24.0    East Aurora          
   74    72  Nicholas De Groot, Jr      17:24.1    Richmond Burton      
   75    73  John Kellum, Sr            17:25.0    Richmond Burton      
   76    74  Adam Fox, Jr               17:26.5    Wauconda             
   77    75  Max Sauers, So             17:27.2    Libertyville         
   78    76  Ethan Jakob, Jr            17:28.3    New Trier            
   79    77  Will Gordon, Fr            17:28.4    Libertyville         
   80    78  Nathaniel Oommen, Sr       17:31.6    Warren Township      
   81    79  Zenen Cardenas, Jr         17:31.7    West Chicago         
   82    80  Matt Runtz, Sr             17:32.1    Glenbrook South      
   83    81  Jason Carrington, Sr       17:33.7    Warren Township      
   84    82  Antonio Espinoza, Sr       17:35.7    Barrington           
   85    83  Clayton Pfeifer, So        17:36.5    Crystal Lake South   
   86    84  Brian Ortega, Sr           17:37.0    Round Lake           
   87    85  Arjun Thakkar, Jr          17:37.7    New Trier            
   88    86  Nick Schoessling, Sr       17:37.9    Lane Tech            
   89    87  Tommy Williams, Sr         17:38.8    Cary-Grove           
   90    88  Raven Jo, Jr               17:40.5    Stevenson            
   91    89  Austin Shinn, Sr           17:40.6    Barrington           
   92    90  Tyler Tomasello, Sr        17:41.9    Crystal Lake Central 
   93    91  Marco Hernandez, Jr        17:42.0    Round Lake           
   94    92  Brian Kuehl, Sr            17:43.4    Geneva               
   95    93  Tim Green, Jr              17:44.6    Stevenson            
   96    94  Cameron Detweiler, Sr      17:45.2    Grayslake North      
   97    95  Aidan Sullivan, So         17:46.0    Wheaton North        
   98    96  Raymond Sorge - Young, Sr  17:48.9    Warren Township      
   99        Zach De Craene, Sr         17:49.6    Lisle                
  100    97  Connor Shinn, Jr           17:50.3    Libertyville         
  101    98  Alex Foydl, Sr             17:53.3    Crystal Lake South   
  102    99  Jake La Peire, Sr          17:54.2    Stevenson            
  103   100  Issac Gloss, Sr            17:56.3    Lane Tech            
  104   101  Blake Barreca, Jr          17:58.2    Grayslake North      
  105   102  Matthew Shefner, Jr        18:02.8    McHenry              
  106   103  David Alegre, Jr           18:04.4    Lane Tech            
  107   104  Justin Jackson, Sr         18:06.1    Crystal Lake Central 
  108   105  Ben Citow, Jr              18:07.3    New Trier            
  109   106  Alberto Ramirez, Jr        18:07.6    Lane Tech            
  110   107  Vince Costello, Sr         18:08.8    Lane Tech            
  111   108  Tyler Prickett, So         18:10.7    McHenry              
  112   109  Blake Hinch, Sr            18:11.7    Lake Forest          
  113   110  Dylan Jensen, Fr           18:14.1    McHenry              
  114   111  Michael Szura, Sr          18:15.3    Stevenson            
  115   112  Eric Lee, Sr               18:18.8    Stevenson            
  116   113  Cameron Redding, Jr        18:21.8    Lake Forest          
  117   114  Jacob Cobb, Sr             18:25.2    Harvard              
  118   115  Miguel Mercado, Sr         18:25.5    Harvard              
  119   116  Charles Hines, Sr          18:26.0    New Trier            
  120   117  Israel Cruz, Sr            18:26.3    West Chicago         
  121   118  Benjamin Streightiff, Jr   18:29.6    Lake Forest          
  122   119  John Mutter, Sr            18:30.5    Grayslake North      
  123   120  Andrew Keaskowski, Jr      18:33.0    Grayslake North      
  124   121  Mike Vorwald, Sr           18:35.6    New Trier            
  125   122  Alex Selepa, Jr            18:35.9    Richmond Burton      
  126   123  Mike Messacar, Jr          18:37.4    Wauconda             
  127   124  Justin Naal, Sr            18:37.5    Glenbrook South      
  128   125  Nick Brunn, So             18:40.0    Wauconda             
  129   126  Eugene Felix, Sr           18:42.6    Crystal Lake South   
  130   127  Marcus Keller, So          18:44.8    Wauconda             
  131   128  Daniel Cho, Jr             18:46.4    Glenbrook South      
  132   129  Zach Crispino, Jr          18:46.6    New Trier            
  133   130  Marcus Sandroni, Jr        18:50.7    Grayslake North      
  134   131  Reid Stricker, So          18:54.6    Harvard              
  135   132  Ryan Salpietro, Jr         18:55.5    Stevenson            
  136   133  Tom Guidotti, Sr           18:57.4    New Trier            
  137   134  Moises Acosta, Sr          19:03.3    Round Lake           
  138   135  Aaron Portman, Jr          19:09.2    Stevenson            
  139   136  Seneca Lawson, Jr          19:09.8    Grayslake North      
  140   137  William Sanford, Jr        19:12.0    Lake Forest          
  141   138  Eric Salgado, Jr           19:20.1    Warren Township      
  142   139  Matthew Cote, Jr           19:23.2    Warren Township      
  143        Joey Chan, So              19:26.0    Lisle                
  144   140  Braeden Given, Jr          19:28.0    Woodstock North      
  145   141  Kyle Levin, Jr             19:28.2    Lake Forest          
  146   142  Sam Rayzman, Jr            19:29.5    Wauconda             
  147   143  Dawson Gorski, Sr          19:31.2    Wauconda             
  148   144  Nathan Etherington, Jr     19:40.7    Round Lake           
  149   145  Danny Blalock, Sr          19:41.7    Woodstock North      
  150   146  Nate Murdock, So           19:44.5    Wauconda             
  151   147  Hector Cervantes, Sr       19:50.2    West Chicago         
  152   148  Ramiro Sanchez, Jr         19:52.8    Harvard              
  153   149  Trevor Guilfoyle, Sr       20:03.1    Richmond Burton      
  154   150  Chris Teske, Sr            20:19.8    West Chicago         
  155   151  Daniel Lopez, Jr           20:24.8    Round Lake           
  156        Jorge Castillo, Sr         20:46.2    Maine East           
  157   152  Filberto Romero, Sr        20:49.0    West Chicago         
  158   153  Jose Huante, Sr            20:50.7    Round Lake           
  159   154  Matt Haynes, Sr            20:58.3    Woodstock North      
  160   155  Brendan Smith, Sr          21:05.1    Woodstock North      
  161        Cole Faulstich, Sr         21:13.8    Lisle                
  162   156  Eddie Espain, Jr           21:18.6    Harvard              
  163        Michael Morehead, Jr       22:49.6    Marian Central       
  164        Eli Jankowski, Jr          22:53.6    Marian Central       
  165        Daniel Farley, Sr          22:53.9    Maine East           
  166        Clay Gulbrandsen, Sr       22:55.6    Marian Central       
  167        Kevin Lee, Sr              22:59.3    Lisle                
  168   157  Jonathan Hernandez, Jr     24:37.4    West Chicago         
  169   158  Jame Hodges, Jr            28:04.4    Woodstock North