Elgin City Classic - Freshmen/Sophomore Boys

at Lord's Park (host Elgin High School)

August 29, 2017

71 degrees, cloudy
Results by RealTiming Inc.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD
  1 St. Charles East         36    4    6    7    8   11   12   13  11:31.2  0:44.0
  2 St. Charles North        50    2    3   14   15   16   17   18  11:39.6  1:16.5
  3 Elgin                    93    1   19   21   25   27   29   35  12:15.5  1:50.9
  4 South Elgin             105    5   10   23   31   36   37   44  12:24.1  1:49.9
  5 East Aurora             133   22   24   26   28   33   34   39  12:44.3  0:23.4
  6 Glenbard North          156    9   30   32   40   45   46   52  12:57.3  2:14.1
  7 St. Edward              218   20   42   47   54   55   56   58  14:21.8  3:29.9
  8 Streamwood              239   38   41   49   51   60   61       14:34.5  3:24.9
  9 Bartlett                251   43   48   50   53   57   59   62  14:50.4  2:19.0

Incomplete Teams: Larkin, Westminster Christian

        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM         
    1     1  Emmanuel Lopez, Fr         10:52.2    Elgin                
    2     2  Ryan Arnold, So            10:54.5    St. Charles North    
    3     3  Benjamin Cook, So          11:03.1    St. Charles North    
    4     4  Luke Schildmeyer, Fr       11:05.3    St. Charles East     
    5     5  Ryan Harvey, So            11:25.8    South Elgin          
    6     6  Payton Fischer, Fr         11:28.7    St. Charles East     
    7     7  Abu Syed, So               11:35.6    St. Charles East     
    8     8  Ayumu Seiya, So            11:37.1    St. Charles East     
    9     9  Ryan Treanor, So           11:44.9    Glenbard North       
   10    10  Derryl Barnes Jr, So       11:49.1    South Elgin          
   11    11  Matthew Connell, Fr        11:49.3    St. Charles East     
   12    12  Michael Del Signore, Fr    11:50.8    St. Charles East     
   13    13  Tyler Tobin, Fr            12:03.0    St. Charles East     
   14    14  Tobias Strader, So         12:03.8    St. Charles North    
   15        Zack Loomis, Fr            12:05.4    St. Charles East     
   16    15  Kaden Kirby, So            12:05.7    St. Charles North    
   17    16  Patrick Obernesser, So     12:10.9    St. Charles North    
   18    17  Kyle Kurbyun, Fr           12:16.5    St. Charles North    
   19    18  Drew King, So              12:18.4    St. Charles North    
   20        Andrew Brown, So           12:25.1    St. Charles East     
   21    19  Nicholas Vences, Fr        12:28.3    Elgin                
   22    20  Alex Garcia, So            12:30.3    St. Edward           
   23        Noah Eng, Fr               12:31.9    St. Charles North    
   24        Matthew Motarjeme, So      12:32.2    St. Charles North    
   25    21  Maximillian Coryell, So    12:33.0    Elgin                
   26        Tommy Edgar, So            12:35.6    St. Charles East     
   27    22  Dario Lopez, Fr            12:35.6    East Aurora          
   28    23  Andrew Jo, So              12:36.2    South Elgin          
   29        Jacob Hollar, So           12:39.6    St. Charles North    
   30    24  Eduardo Sotelo, Fr         12:40.9    East Aurora          
   31    25  Luis Sanchez, So           12:41.1    Elgin                
   32        Scott Wagner, So           12:41.6    St. Charles North    
   33    26  Martin Mata, Fr            12:42.5    East Aurora          
   34    27  Jaret Godinez, So          12:43.1    Elgin                
   35    28  Glenn Fowler, So           12:43.6    East Aurora          
   36    29  Roshan Betkerur, So        12:43.9    Elgin                
   37    30  Aidan Rogers, So           12:44.3    Glenbard North       
   38        Ian Burmeister, So         12:45.1    St. Charles East     
   39    31  David Galanes, So          12:53.8    South Elgin          
   40    32  Ronan Schuelke, So         12:53.8    Glenbard North       
   41        Thatcher Lincheck, Fr      12:58.3    St. Charles North    
   42    33  Hugo Diego, Fr             12:59.0    East Aurora          
   43    34  Daniel Maldonado, So       12:59.2    East Aurora          
   44    35  Brandon Escareno, So       13:05.7    Elgin                
   45        Jason Zaldivar, So         13:06.1    Elgin                
   46        Erik Andersen, Fr          13:14.3    St. Charles North    
   47        Julian Anselmo, So         13:15.4    Elgin                
   48    36  Pranav Khare, So           13:15.6    South Elgin          
   49    37  Isaac Zamudio, Fr          13:16.8    South Elgin          
   50    38  Christian Diaz DeLaVega, So
                                       13:17.7    Streamwood           
   51        Cooper Hornstrom, Fr       13:20.0    St. Charles North    
   52        Oscar Leon, So             13:21.0    Larkin               
   53        Drew Vander Horn, Fr       13:22.6    St. Charles North    
   54    39  Jordy Llanos, So           13:24.1    East Aurora          
   55    40  Daisuke Kamiuchi, Fr       13:24.4    Glenbard North       
   56    41  Christopher Lopez, So      13:27.1    Streamwood           
   57        Kaleb Berger, Fr           13:31.0    Elgin                
   58    42  Matt Brady, Fr             13:31.5    St. Edward           
   59        Connor Lundborg, Fr        13:31.5    St. Charles North    
   60        Eric Zankowski, Fr         13:36.1    St. Charles North    
   61        Brian Lingard, So          13:41.4    St. Charles East     
   62        Mitchel Junkas, Fr         13:47.0    St. Charles East     
   63        Keegan O Brien, So         13:48.4    St. Charles East     
   64        Timothy Lyon, So           13:49.6    St. Charles East     
   65    43  Adrian Acosta, So          13:49.9    Bartlett             
   66        Noah Munoz, Fr             13:50.5    Elgin                
   67        Reid Otte, So              13:55.1    St. Charles East     
   68        Richard Pina, Fr           13:56.4    East Aurora          
   69    44  Colin Frank, So            13:58.1    South Elgin          
   70    45  Jason Flores, Fr           13:58.9    Glenbard North       
   71        Krish Shah, Fr             13:59.2    Elgin                
   72    46  Kameron Alwan, Fr          14:00.4    Glenbard North       
   73        Darshan Gundala, Fr        14:01.3    St. Charles North    
   74        Arin Chu, Fr               14:04.0    St. Charles East     
   75        Aidan Szuch, Fr            14:05.4    St. Charles East     
   76    47  Jake Middleton, So         14:10.3    St. Edward           
   77        Seth Schmitt, Fr           14:11.1    South Elgin          
   78        Christian Gleba, Fr        14:12.1    South Elgin          
   79        Zachary Mattes, So         14:17.2    St. Charles East     
   80        Alec Aguinaga, So          14:19.4    East Aurora          
   81        Matthew Shaughnessy, Fr    14:20.1    St. Charles North    
   82        Antonio Perez, So          14:23.5    St. Charles East     
   83        Kyle Green, So             14:23.5    East Aurora          
   84        Jackson Hare, Fr           14:31.3    South Elgin          
   85        Williams Umana, So         14:35.1    Elgin                
   86    48  Jason Machaj, Fr           14:35.3    Bartlett             
   87        Francisco Avalos, So       14:36.3    East Aurora          
   88    49  Maximo Alanis, So          14:36.4    Streamwood           
   89        Julian Churchill, Fr       14:37.9    St. Charles East     
   90    50  Alexander Becque, Fr       14:38.5    Bartlett             
   91        Zander Myers, Fr           14:39.1    Elgin                
   92        Jay Tribble, So            14:44.4    St. Charles East     
   93        Alfonso Napoles, So        14:45.5    Elgin                
   94        Manuel Luna, So            14:45.9    Elgin                
   95    51  Andrew Valdovinos, So      14:48.8    Streamwood           
   96        Gustave Lackner, Fr        14:49.5    St. Charles North    
   97        Daniel Graci, Fr           14:50.1    St. Charles East     
   98        Luke Schletz, Fr           14:50.3    St. Charles East     
   99    52  Maxwell Bartkowiak, Fr     14:50.4    Glenbard North       
  100        Ryan Droesch, Fr           14:55.5    South Elgin          
  101        Eric Perez, Fr             14:57.7    Glenbard North       
  102        Jack Kostas, Fr            14:58.4    St. Charles East     
  103        Mitul Makwana, Fr          14:59.2    Glenbard North       
  104    53  Brian Spina, Fr            14:59.2    Bartlett             
  105        Lawrence Goto, Fr          15:04.0    Larkin               
  106        Joseph Chaidez, Fr         15:07.7    Glenbard North       
  107        Austin Fulks, Fr           15:09.5    Glenbard North       
  108        Gabino Uriostegui, So      15:15.9    Elgin                
  109        Vincent Zheng, Fr          15:16.2    Glenbard North       
  110        Axel Vargas, Fr            15:21.7    Elgin                
  111        Ethan Bax, Fr              15:22.1    South Elgin          
  112        Josh Sandberg, Jr          15:26.2    Westminster Christian 
  113    54  Max Marquez, So            15:36.7    St. Edward           
  114        Harry Llobrera, Fr         15:39.3    Glenbard North       
  115        Brian Polkinghorn, So      15:40.4    South Elgin          
  116        Abraham Paramo, Fr         15:47.4    Glenbard North       
  117        Riley Sherman, Fr          15:52.9    South Elgin          
  118        Jacob Pasteris, So         15:56.1    Elgin                
  119    55  Samuel Eisen, Fr           16:00.2    St. Edward           
  120    56  Chris Costales, So         16:02.1    St. Edward           
  121        Alex Lazzara, So           16:05.5    Glenbard North       
  122    57  Micheal Spurgeon, Fr       16:08.9    Bartlett             
  123        Adam Toren, Fr             16:09.7    Elgin                
  124    58  Jacob Linsenmeyer, So      16:18.6    St. Edward           
  125    59  Tommy Gulumian, Fr         16:25.9    Bartlett             
  126        Shuchir Bhanage, So        16:35.7    Elgin                
  127        Brian Lagtapon, Fr         16:40.3    St. Edward           
  128    60  Xavier Lee, Fr             16:42.5    Streamwood           
  129        Alexander Velikov, Fr      17:21.4    Elgin                
  130        Victor Zura, Fr            17:39.2    South Elgin          
  131        Casper Run, Fr             17:41.3    South Elgin          
  132    61  Daniel Ramirez, Fr         18:52.6    Streamwood           
  133    62  Hamza Haq, Fr              18:52.7    Bartlett             
  134        Sebastian Reyes, Fr        19:14.3    South Elgin          
  135        Ethan Borromeo, Fr         19:26.5    South Elgin          
  136        Ethan Wagh, Fr             19:45.2    St. Edward           
  137        Brandon Kelley, Fr         21:08.6    Larkin