Eddington Invitational - Varsity Boys

at Kaneland H.S. in Maple Park, IL

September 16, 2017

75 degrees, sunny
Results by RealTiming Inc.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD
  1 Glenbard West            40    4    5    6   12   13   16   59  15:51.5  0:24.3
  2 DeKalb                  109    8    9   14   23   55   91       16:17.0  1:10.1
  3 Jacobs                  115    2   10   11   36   56   66   83  16:12.2  1:50.1
  4 Sycamore                173    3   19   34   45   72   78       16:31.2  2:04.1
  5 Kaneland                178    1   27   47   49   54   63   71  16:34.8  1:50.0
  6 Crystal Lake Central    181   26   28   30   32   65   74   86  16:44.8  0:44.0
  7 Dixon                   194   22   25   41   42   64   87   94  16:46.7  0:53.8
  8 IMSA                    201   15   20   48   51   67   76   99  16:45.4  1:07.0
  9 Belvidere North         205   24   31   35   53   62   69   79  16:50.5  0:43.3
 10 Hampshire               243   18   21   43   61  100  112       16:59.3  2:07.7
 11 Benet Academy           256   33   37   58   60   68   81   95  17:01.2  0:35.6
 12 Burlington Central      282   17   44   50   75   96  103  107  17:07.8  1:49.3
 13 East Aurora             304   38   46   52   80   88            17:17.0  0:59.8
 14 Grayslake North         347    7   73   84   85   98  105       17:24.8  2:22.1
 15 Marengo                 398   29   82   90   93  104  113  119  17:43.2  1:50.7
 16 Timothy Christian       428   39   57  102  109  121            18:17.5  3:18.4
 17 West Aurora             492   89   92   97  106  108  115       18:18.6  1:01.2
 18 Rockford Auburn         504   40  110  114  117  123            19:01.0  3:26.0
 19 Larkin                  532   77  101  116  118  120  125  126  19:01.1  2:24.3
 20 Boylan Catholic         554   70  111  122  124  127            20:29.2  6:44.5

 
        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM        
    1     1  Matthew Richtman, Sr       15:14.2    Kaneland             
    2     2  Zach Albrecht, Jr          15:15.8    Jacobs               
    3     3  Stephen Poorten, Sr        15:19.2    Sycamore             
    4     4  Rory Cavan, Jr             15:40.4    Glenbard West        
    5     5  Stephen Moody, Jr          15:41.9    Glenbard West        
    6     6  William O'Brien, Jr        15:49.9    Glenbard West        
    7     7  Connor Riss, Jr            15:51.4    Grayslake North      
    8     8  Jacob Trapp, Jr            15:54.9    DeKalb               
    9     9  Ben Allen, Sr              15:55.1    DeKalb               
   10    10  Mark Lemke, Jr             15:55.2    Jacobs               
   11    11  Jacob Melgosa, Sr          15:56.5    Jacobs               
   12    12  Cam Benes, Sr              16:00.8    Glenbard West        
   13    13  Ian Repking, Jr            16:04.6    Glenbard West        
   14    14  Riley Marks, Jr            16:06.0    DeKalb               
   15    15  Istvan Kovach, Sr          16:10.1    IMSA                 
   16    16  Luke Malek, Sr             16:10.3    Glenbard West        
   17    17  Anthony Farmer, So         16:11.7    Burlington Central   
   18    18  Elijah Stuart, Sr          16:12.7    Hampshire            
   19    19  Jake Carani, Sr            16:13.6    Sycamore             
   20    20  Daniel Chen, Jr            16:18.2    IMSA                 
   21    21  Santiago Arreola, Sr       16:19.7    Hampshire            
   22    22  Collin Grady, Jr           16:21.2    Dixon                
   23    23  Aidan Donohue, So          16:24.0    DeKalb               
   24    24  Alec Scott, Sr             16:29.6    Belvidere North      
   25    25  Christian Seagren, So      16:30.7    Dixon                
   26    26  Josh Johnson, Sr           16:31.8    Crystal Lake Central 
   27    27  Daniel Occhipinti, So      16:35.6    Kaneland             
   28    28  Keegan Smalley, Jr         16:36.4    Crystal Lake Central 
   29    29  Alex Leonard, Sr           16:36.5    Marengo              
   30    30  Jack Flynn, Jr             16:38.9    Crystal Lake Central 
   31        Chris Metz, So             16:39.9    Freeport             
   32    31  Virgil Munyemana, Sr       16:40.6    Belvidere North      
   33    32  Adam Tal, Jr               16:41.0    Crystal Lake Central 
   34    33  Connor O'Keefe, Jr         16:42.7    Benet Academy        
   35    34  Riley Melton, Sr           16:43.5    Sycamore             
   36    35  Austin Harnois, Sr         16:45.8    Belvidere North      
   37    36  Brett Bognar, Jr           16:47.5    Jacobs               
   38    37  Dylan Kingston, Sr         16:48.6    Benet Academy        
   39    38  Miguel Gonzalez, Sr        16:51.2    East Aurora          
   40    39  Clint Fincher, Jr          16:51.6    Timothy Christian    
   41    40  Andrew Baxter, Sr          16:52.4    Rockford Auburn      
   42    41  Andrew Lohse, Jr           16:53.2    Dixon                
   43    42  Jonah Fulton, Sr           16:53.4    Dixon                
   44    43  Angel Yescas, Sr           16:53.6    Hampshire            
   45    44  Jack Zettl, Jr             16:55.1    Burlington Central   
   46    45  David Lerohl, Jr           16:56.2    Sycamore             
   47    46  Abraham Vega, Sr           16:58.6    East Aurora          
   48    47  Peyton Heiser, Sr          16:59.8    Kaneland             
   49    48  Kir Nagaitsev, Sr          17:00.1    IMSA                 
   50    49  Sam Webster, Sr            17:00.1    Kaneland             
   51    50  Gio Martinez, So           17:00.4    Burlington Central   
   52    51  Jay Dong, So               17:01.6    Imsa                 
   53    52  Edgar Perez, Sr            17:02.7    East Aurora          
   54    53  Logan Walsh, Jr            17:03.4    Belvidere North      
   55    54  Jacob Wielgos, Jr          17:04.2    Kaneland             
   56    55  Juan Castro, So            17:04.9    DeKalb               
   57    56  Gary Richardson, Sr        17:05.8    Jacobs               
   58    57  William Terpstra, Sr       17:06.7    Timothy Christian    
   59    58  Ben Grundman, So           17:07.3    Benet Academy        
   60    59  Seth Townsend, Jr          17:07.9    Glenbard West        
   61    60  Jonas Jodwalis, So         17:09.1    Benet Academy        
   62    61  Tommy Croissant, Jr        17:10.2    Hampshire            
   63    62  Myles Vining, Jr           17:12.9    Belvidere North      
   64    63  Henry Nosek, Sr            17:14.2    Kaneland             
   65    64  No Bib #                   17:15.0    Dixon                
   66    65  Nick Camacho, Jr           17:15.8    Crystal Lake Central 
   67    66  Evan Ludlum, Jr            17:16.1    Jacobs               
   68    67  Daniel Soto, Jr            17:17.1    IMSA                 
   69    68  James Austgen, Sr          17:18.3    Benet Academy        
   70    69  Tyler Paddock, Sr          17:19.4    Belvidere North      
   71    70  Peter Lamantia, Jr         17:20.7    Boylan Catholic      
   72    71  Aidan Lodwig, Jr           17:22.0    Kaneland             
   73    72  Dayton Ward, Jr            17:23.2    Sycamore             
   74    73  Brandt Batteau, So         17:25.0    Grayslake North      
   75        Jason Yaccino, Sr          17:26.8    Westminster Christian 
   76    74  Nate Kopp, Jr              17:27.9    Crystal Lake Central 
   77    75  Jack Hartmann, So          17:30.7    Burlington Central   
   78    76  Jake Sutter, Jr            17:33.4    IMSA                 
   79    77  Carlos Miranda, Jr         17:35.6    Larkin               
   80    78  Lucas McKay, Jr            17:36.0    Sycamore             
   81    79  Teddy Roewer, Sr           17:37.1    Belvidere North      
   82    80  Luis Reynoso, Sr           17:41.1    East Aurora          
   83    81  Tommy Diehl, Jr            17:41.9    Benet Academy        
   84    82  C J. Arevalo, Jr           17:42.7    Marengo              
   85    83  Justin Lorenz, Jr          17:43.9    Jacobs               
   86    84  Seneca Lawson, Sr          17:46.6    Grayslake North      
   87    85  Ryan Schroeder, Jr         17:47.2    Grayslake North      
   88    86  Austin May, Fr             17:49.5    Crystal Lake Central 
   89    87  Jacob Heller, Sr           17:50.3    Dixon                
   90    88  Sebastian Flores, Sr       17:51.0    East Aurora          
   91    89  Calvin Watts, Jr           17:51.7    West Aurora          
   92    90  Aaron Moehrlin, Fr         17:52.9    Marengo              
   93    91  Ryan DeBeau, Sr            17:54.1    DeKalb               
   94    92  Steve Garcia, Sr           17:55.2    West Aurora          
   95    93  Zac Secor, Fr              17:56.7    Marengo              
   96    94  Logan Griswold, So         17:58.1    Dixon                
   97    95  Ian Smith, Jr              17:59.5    Benet Academy        
   98    96  Tyler Gerke, Jr            18:00.9    Burlington Central   
   99    97  Nicholas Rivera, Jr        18:12.4    West Aurora          
  100    98  Jovan Perez, Fr            18:13.5    Grayslake North      
  101    99  Ajay Jayaramon, So         18:16.9    IMSA                 
  102   100  Teddy Lyon, Jr             18:20.3    Hampshire            
  103   101  Evan Powers, Sr            18:22.4    Larkin               
  104   102  Caleb Mitchell, So         18:23.1    Timothy Christian    
  105   103  Charlie Domagalski, Jr     18:24.9    Burlington Central   
  106   104  Luke Chaffin, Fr           18:27.1    Marengo              
  107   105  Jordaan Boxer, Jr          18:29.4    Grayslake North      
  108   106  Zack Thorell, Sr           18:40.7    West Aurora          
  109   107  Evan Schmidt, So           18:46.8    Burlington Central   
  110   108  Chris Vincent, Sr          18:52.9    West Aurora          
  111   109  Alex Oldenburger, Jr       18:56.1    Timothy Christian    
  112        Tommy Zettl, So            19:00.8    Burlington Central   
  113   110  Ryan Sweeney, So           19:01.1    Rockford Auburn      
  114   111  Mason Siebert, Sr          19:02.7    Boylan Catholic      
  115        Tate Slaght, Jr            19:10.9    Freeport             
  116   112  Alex Surprise, Jr          19:12.2    Hampshire            
  117   113  Brendan Anchor, Fr         19:13.8    Marengo              
  118   114  Matt Blessing, So          19:17.4    Rockford Auburn      
  119   115  Diego Ayala, Jr            19:26.5    West Aurora          
  120   116  Oscar Birungi, Sr          19:31.0    Larkin               
  121   117  Peter Maculan, Fr          19:35.5    Rockford Auburn      
  122   118  Kevin Herrera, Sr          19:36.8    Larkin               
  123   119  Brant Lesher, Fr           19:40.4    Marengo              
  124   120  Andres Dominguez, Jr       19:59.9    Larkin               
  125   121  Noah Bezanson, Jr          20:10.0    Timothy Christian    
  126   122  Alexander Bauling, Jr      20:11.9    Boylan Catholic      
  127   123  Matt Seigel, Jr            20:18.4    Rockford Auburn      
  128        Andrew Simmons, Jr         20:39.9    Freeport             
  129   124  Nathan Hills, Sr           21:45.7    Boylan Catholic      
  130   125  Alexis Alvarado, Jr        21:47.2    Larkin               
  131   126  Keith Carver, Jr           23:53.6    Larkin               
  132   127  Matthew Horning, Sr        24:05.1    Boylan Catholic      
  133        Josh Sandburg, Jr          24:11.1    Westminster Christian 
  134        Jarett Spangler, Jr        25:02.3    Freeport