St. Charles East Leavey Invitational - Open Boys

at Leroy Oakes Forest Preserve

September 2, 2017

65 degrees, mostly sunny
Results by RealTiming Inc.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD
  1 Downers Grove North      17    1    2    3    4    7   11   14  16:59.5  1:07.7
  2 Huntley                  78    6   10   17   22   23   27   65  17:59.7  0:48.0
  3 Geneva                   90    5   12   16   26   31   49   54  18:06.1  1:16.7
  4 St. Charles East         92    9   13   21   24   25   45   47  18:06.4  0:42.0
  5 Waubonsie Valley        150   15   19   29   41   46   55   57  18:43.4  1:36.0
  6 Marmion Academy         176   28   34   35   37   42   43   53  18:52.5  0:55.8
 7* Bartlett                208   20   30   33   59   66   67       19:51.7  4:55.7
 8* Batavia                 208   32   38   40   48   50            19:17.9  1:07.0
  9 St. Charles North       211    8   44   51   52   56   58   60  19:25.5  2:34.1
 10 Jacobs                  216   18   36   39   61   62   63   64  19:43.4  3:09.4

* tie broken by best sixth runner


        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM         
    1     1  Trevor Murphy, Jr          16:25.9    Downers Grove North  
    2     2  Tyler Mertes, Sr           16:50.9    Downers Grove North  
    3     3  Michael Conkright, Jr      16:58.6    Downers Grove North  
    4     4  Maxwell Krause, Sr         17:08.7    Downers Grove North  
    5     5  Kellen Cesarone, Jr        17:24.1    Geneva               
    6     6  Marcus Herrington, Jr      17:29.2    Huntley              
    7     7  Alexander Zea, Sr          17:33.5    Downers Grove North  
    8     8  Jacob Estlund, Sr          17:37.6    St. Charles North    
    9     9  Nate Pearce, Sr            17:40.0    St. Charles East     
   10    10  Dylan Nicosia, Jr          17:50.0    Huntley              
   11    11  Sam Ketchmark, Sr          17:51.7    Downers Grove North  
   12    12  Alex Cordogan, Sr          17:55.3    Geneva               
   13    13  Jeremiah Wilson, Jr        18:01.5    St. Charles East     
   14    14  Jack Ramsden, Sr           18:04.2    Downers Grove North  
   15    15  Bhavin Patel, Jr           18:06.8    Waubonsie Valley     
   16    16  Braden Fioresi, Sr         18:07.1    Geneva               
   17    17  Dillon Cherwin, Jr         18:09.1    Huntley              
   18    18  Lorenz Sapanhila, Sr       18:09.1    Jacobs               
   19    19  Cam Schiro, Jr             18:09.7    Waubonsie Valley     
   20    20  Isaac Johnson, Jr          18:10.1    Bartlett             
   21    21  Lucas Manuel, Jr           18:11.1    St. Charles East     
   22    22  Shane Hochmuth, Jr         18:13.1    Huntley              
   23    23  Zach Rojek, Jr             18:17.1    Huntley              
   24    24  Devin Landers, Jr          18:17.4    St. Charles East     
   25    25  Gabe Manisco, Jr           18:22.0    St. Charles East     
   26    26  Dan O'Connell, Sr          18:23.6    Geneva               
   27    27  Derek Zimmerman, Sr        18:25.8    Huntley              
   28    28  Ryan Conti, Sr             18:26.5    Marmion Academy      
   29    29  Mohammed El Saghir, Jr     18:27.4    Waubonsie Valley     
   30        William Pecho, Jr          18:28.3    Downers Grove North  
   31    30  Joshua Villacastin, Sr     18:29.0    Bartlett             
   32    31  Nathan Walinder, Jr        18:40.7    Geneva               
   33    32  Anton Alley, Sr            18:41.3    Batavia              
   34    33  Jeet Patel, Jr             18:43.6    Bartlett             
   35        Edward Rybowiak, Jr        18:44.5    Downers Grove North  
   36        Matthew Ghanayem, Jr       18:48.0    Downers Grove North  
   37    34  Christian Schultz, Jr      18:48.7    Marmion Academy      
   38    35  Sean Kramer, Jr            18:48.9    Marmion Academy      
   39    36  Josh Rodig, Sr             18:55.9    Jacobs               
   40    37  Evan Turcich, Sr           18:56.1    Marmion Academy      
   41        T J. LeBlanc, Sr           19:01.8    Downers Grove North  
   42    38  Derek Cepolski, Jr         19:04.2    Batavia              
   43    39  Jackson Gehr, Sr           19:06.5    Jacobs               
   44    40  Zachary Flitsch, Sr        19:08.8    Batavia              
   45    41  Andres Perez, Sr           19:10.6    Waubonsie Valley     
   46    42  Nicholas Ward, Sr          19:22.3    Marmion Academy      
   47    43  James Graft, Jr            19:24.6    Marmion Academy      
   48    44  Dylan Cabrera, Jr          19:34.8    St. Charles North    
   49    45  Jason Jezek, Sr            19:37.2    St. Charles East     
   50    46  David Lennon, Jr           19:42.7    Waubonsie Valley     
   51    47  Charlie Wade, Sr           19:43.1    St. Charles East     
   52    48  Noah Laurich, Jr           19:46.7    Batavia              
   53    49  Andrew Olenek, Jr          19:47.3    Geneva               
   54    50  Joeseph Jakubaitis, Sr     19:48.3    Batavia              
   55    51  Robert Mikos, Sr           19:50.9    St. Charles North    
   56        Ian Bradford, Jr           19:51.9    St. Charles East     
   57    52  Drew Bolender, Sr          19:52.5    St. Charles North    
   58    53  Franklin Motyka, Jr        19:59.3    Marmion Academy      
   59    54  Teddy Webster, Jr          19:59.7    Geneva               
   60    55  Nate Ruhde, Sr             20:01.8    Waubonsie Valley     
   61        Matthew Stathopoulos, Jr   20:05.4    St. Charles East     
   62        Maxwell Flesch, Jr         20:06.9    St. Charles East     
   63    56  Joseph DeSantis, Jr        20:11.7    St. Charles North    
   64        Thomas Mejdrech, Sr        20:11.9    Downers Grove North  
   65        Trevor Rzeszutko, Sr       20:12.0    St. Charles East     
   66    57  Aditya Anand, So           20:19.1    Waubonsie Valley     
   67        George Downs, Jr           20:24.0    Downers Grove North  
   68        Samyag Madrecha, Jr        20:32.2    Waubonsie Valley     
   69        Andrew Ellstrom, Jr        20:33.2    Downers Grove North  
   70    58  Devin Kurbyun, Jr          20:42.0    St. Charles North    
   71    59  Blaise Naaman, Sr          20:50.1    Bartlett             
   72    60  Josiah Havens, Sr          20:51.2    St. Charles North    
   73        Nathan Kuryla, Jr          20:56.2    St. Charles North    
   74        Edward Goyao, Sr           20:57.9    Marmion Academy      
   75        Nathaniel Vessele, Jr      20:58.2    St. Charles East     
   76    61  Nicholas Spiro, Jr         21:07.1    Jacobs               
   77        Erik Gustafson, Sr         21:15.3    St. Charles North    
   78        Nik Aluru, Sr              21:15.7    Waubonsie Valley     
   79        Cole Christensen, Jr       21:17.2    St. Charles North    
   80    62  Victor Castillo Aguero, Sr 21:18.5    Jacobs               
   81        Ryan Scheiblein, Jr        21:26.8    St. Charles East     
   82        Tyler Hudon, Sr            21:33.6    St. Charles East     
   83        Alekxander Crawford, Jr    21:37.8    St. Charles East     
   84        Jack Caton, Sr             21:39.1    Marmion Academy      
   85    63  Kyle Endo, Jr              21:43.5    Jacobs               
   86    64  Mitchell Barrett, Jr       21:46.0    Jacobs               
   87        Connor Talken, Sr          21:49.2    St. Charles East     
   88    65  Sebastian Segura, Jr       21:55.5    Huntley              
   89        Ricardo Iriarte, Jr        22:01.5    Downers Grove North  
   90        Kyle Murray, Jr            22:24.1    Downers Grove North  
   91        Anton Zange, Sr            22:24.4    Jacobs               
   92        Christopher Baraglia, Jr   22:24.6    St. Charles North    
   93        Steven Baker, Jr           22:29.5    Marmion Academy      
   94        Francis LoCascio, Jr       22:36.9    St. Charles East     
   95        Collin Waddell, Sr         22:46.5    Jacobs               
   96        Charlie Drayer, Jr         22:59.4    Marmion Academy      
   97    66  Ethan Zubik, Jr            23:05.8    Bartlett             
   98        Michael Caiafa, Jr         23:22.2    St. Charles North    
   99        Evan Leonard, Jr           23:34.7    St. Charles East     
  100        Ryan Soule, Jr             23:41.9    St. Charles East     
  101        Alexander Fernandez, Jr    23:42.8    St. Charles East     
  102        Yaw Asiamah, Sr            23:44.2    St. Charles North    
  103        Benjamin VanLue, Jr        23:54.8    St. Charles East     
  104        Jacob Aalfs, Jr            24:27.7    St. Charles North    
  105        Hadi Ahmed, Jr             24:48.7    Waubonsie Valley     
  106        Phillip Ruggiero, Sr       25:58.2    Downers Grove North  
  107    67  Matthew Haschak, Jr        27:45.7    Bartlett             
  108        John Trent, Sr             28:08.5    Jacobs               
  109        Kyle Thurber, Jr           33:39.5    Jacobs