St. Charles North Invitational - Varsity Boys

at Leroy Oakes Forest Preserve

September 30, 2017

62 degrees, sunny
Results by RealTiming Inc.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD
  1 Wheat Warrenville So     32    2    3    4    9   14   15   19  15:33.7  0:45.8
  2 Batavia                  82    5   11   12   24   30   44   66  15:55.5  0:43.0
  3 Waubonsie Valley         92    7   10   16   27   32   42   74  16:00.7  0:30.9
  4 Marmion Academy         149    8   28   29   41   43   48   60  16:12.4  0:37.0
  5 St. Charles East        166   13   26   35   40   52  103       16:14.4  0:34.8
  6 Metea Valley            174    6   23   38   53   54   86   90  16:14.0  1:06.8
  7 Glenbard North          175   17   18   20   56   64  115  125  16:19.7  0:45.5
  8 St. Charles North       206   21   39   46   49   51   57   83  16:21.9  0:26.1
  9 Cary-Grove              243   22   31   36   63   91   94  127  16:32.2  1:06.2
 10 South Elgin             261   25   33   61   69   73   89  101  16:36.1  0:48.0
 11 Lyons                   274   37   45   50   55   87   95  105  16:36.8  0:52.7
 12 Geneva                  314    1   70   71   84   88  102       16:40.0  1:59.5
 13 Naperville Central      328   47   58   68   77   78  100  109  16:49.5  0:33.3
 14 Prairie Ridge           370   34   75   80   85   96  124  136  16:57.4  1:05.0
 15 Sandburg                393   59   76   79   81   98  114  121  17:02.6  0:38.4
 16 Benet Academy           471   65   82  104  107  113  123  126  17:20.1  0:55.3
 17 Huntley                 476   72   93   97  106  108  110  111  17:20.4  0:40.6
 18 Lemont                  511   62   92  118  119  120  131  132  17:34.1  1:11.7
 19 Jacobs                  572   99  112  116  117  128  129  135  17:49.9  0:53.2
 20 Addison Trail           586   67  122  130  133  134  137       18:13.4  2:04.8

Incomplete Teams: Jones College Prep, Streamwood

        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM         

1 1 Joshua Rodgers, Jr 15:11.4 Geneva 2 2 Sean Maison, Jr 15:12.8 Wheat Warrenville So 3 3 William Hauenstein, So 15:17.7 Wheat Warrenville So 4 4 Scott Maison, Jr 15:30.3 Wheat Warrenville So 5 5 Adam Kennedy, So 15:31.5 Batavia 6 6 Ralph Papa, Sr 15:32.2 Metea Valley 7 7 Cedric Mc Guire, Sr 15:44.7 Waubonsie Valley 8 8 Jack Brewster, Jr 15:47.7 Marmion Academy 9 9 Jacob Kluckhohn, So 15:49.2 Wheat Warrenville So 10 10 Wesley Beitler, So 15:49.5 Waubonsie Valley 11 11 Damian Rodriguez, So 15:50.1 Batavia 12 12 Chris Levario, Jr 15:53.5 Batavia 13 13 Robert Liking, So 15:55.4 St. Charles East 14 14 John Keys, Sr 15:58.6 Wheat Warrenville So 15 15 David Zeller, So 15:58.7 Wheat Warrenville So 16 16 Jake Saindon, Jr 16:02.4 Waubonsie Valley 17 17 Matthew Sulocha, Jr 16:02.5 Glenbard North 18 18 Marat Schatz, Jr 16:03.1 Glenbard North 19 19 Andrew Dixon, Sr 16:03.1 Wheat Warrenville So 20 20 Ryan Czaja, Sr 16:03.2 Glenbard North 21 21 Bojan Ruttens, Sr 16:04.1 St. Charles North 22 22 Maxum Caesar, So 16:07.5 Cary-Grove 23 23 Rokas Gudinavicius, Sr 16:07.6 Metea Valley 24 24 Shane Knanishu, Sr 16:08.1 Batavia 25 25 Jace Warrick, Jr 16:08.7 South Elgin 26 26 Bennett Melone, Jr 16:09.2 St. Charles East 27 27 Eryk Stewart, Jr 16:11.4 Waubonsie Valley 28 28 Sean Galle, Sr 16:13.9 Marmion Academy 29 29 Keoni English, Jr 16:14.4 Marmion Academy 30 30 Eamon Samsami, So 16:14.5 Batavia 31 31 Derek Warren, Jr 16:15.2 Cary-Grove 32 32 Wesley York, Sr 16:15.6 Waubonsie Valley 33 33 Hector Rodriguez, Sr 16:15.9 South Elgin 34 34 Jacob Lawrence, Sr 16:16.3 Prairie Ridge 35 35 Rohan Patel, Sr 16:16.6 St. Charles East 36 36 Jonathon Lewis, Sr 16:17.2 Cary-Grove 37 37 Ryan Bonfiglio, Jr 16:18.2 Lyons 38 38 Michael Varzino, Jr 16:18.6 Metea Valley 39 39 Ryan Arnold, So 16:20.0 St. Charles North 40 40 Campbell Koch, Sr 16:20.8 St. Charles East 41 41 Liam Kelly, Sr 16:21.2 Marmion Academy 42 42 John Caron, Jr 16:23.5 Waubonsie Valley 43 43 Jacob Coffman, Jr 16:24.6 Marmion Academy 44 44 Jack Gillerlain, Sr 16:25.3 Batavia 45 45 Mike Smith, Sr 16:26.4 Lyons 46 46 Jack Dorrance, Jr 16:26.5 St. Charles North 47 47 Aaron Benson, Jr 16:28.0 Naperville Central 48 48 Jake Harron, Jr 16:28.4 Marmion Academy 49 49 Hunter Bletz, Jr 16:28.9 St. Charles North 50 50 Drew Dilcher, Jr 16:29.3 Lyons 51 51 Jacob Estlund, Sr 16:30.1 St. Charles North 52 52 Luke Schildmeyer, Fr 16:30.2 St. Charles East 53 53 Derek Roberts, Sr 16:32.7 Metea Valley 54 54 Charles Schafer, Sr 16:38.9 Metea Valley 55 55 Andrew Hogan, Sr 16:39.1 Lyons 56 56 Omar Solorio, Jr 16:41.7 Glenbard North 57 Carlos Ramirez, Jr 16:42.0 Streamwood 58 57 Benjamin Cook, So 16:43.1 St. Charles North 59 58 Wally Schmidt, Jr 16:44.2 Naperville Central 60 59 Connor Devlin, Jr 16:44.7 Sandburg 61 60 Anthony Zangler, So 16:44.8 Marmion Academy 62 61 Finnegan Engel, Sr 16:44.8 South Elgin 63 62 Andrew Deuschle, Jr 16:46.6 Lemont 64 63 Nathan Kutok, So 16:47.4 Cary-Grove 65 64 Michael Deegan, Sr 16:47.9 Glenbard North 66 65 Ben Grundman, So 16:48.0 Benet Academy 67 66 Sean Adams, Sr 16:51.8 Batavia 68 67 Luis Vargas, Sr 16:53.4 Addison Trail 69 68 Andrew Williams, Jr 16:54.3 Naperville Central 70 69 Peter Fossa, Sr 16:54.7 South Elgin 71 70 Aidan Carr-Clennon, Sr 16:54.9 Geneva 72 71 Kellen Cesarone, Jr 16:55.1 Geneva 73 72 Shaaf Iqbal, Jr 16:55.3 Huntley 74 73 Owen Sirridge, Sr 16:56.7 South Elgin 75 74 Alex Barenbrugge, Jr 16:56.7 Waubonsie Valley 76 75 Ryan Figgins, Sr 16:57.9 Prairie Ridge 77 76 Patrick Morris, Sr 16:59.5 Sandburg 78 77 Ethan Gray, Jr 16:59.9 Naperville Central 79 78 Christopher Wilson, Jr 17:01.3 Naperville Central 80 79 Peter Bukiri, Jr 17:01.4 Sandburg 81 80 Kyle Sargeant, Sr 17:03.5 Prairie Ridge 82 81 Ben Walter, Jr 17:04.6 Sandburg 83 Fernando Viveros, Sr 17:04.9 Streamwood 84 82 Jack Robinson, Fr 17:06.1 Benet Academy 85 83 Lorenzo Dripps, Jr 17:07.3 St. Charles North 86 84 Alex Cordogan, Sr 17:07.6 Geneva 87 85 Grant Jensen, Jr 17:08.0 Prairie Ridge 88 86 Shravan Arun, Jr 17:08.4 Metea Valley 89 Jeremy Yakes, Jr 17:08.4 Jones College Prep 90 Noah Fitch, Jr 17:08.7 Jones College Prep 91 87 Jonah Ozer, Sr 17:10.8 Lyons 92 88 Valdis Slokenbergs, So 17:10.9 Geneva 93 89 Shane Mc Bride, Jr 17:13.1 South Elgin 94 90 Matthew Corso, Jr 17:13.5 Metea Valley 95 91 Ryan Peters, Fr 17:13.7 Cary-Grove 96 92 Ryan Freitag, Sr 17:14.4 Lemont 97 93 Brennan Lighthall, Sr 17:15.7 Huntley 98 94 Andrew Lewis, Jr 17:16.5 Cary-Grove 99 95 Aaron Lack, Sr 17:19.5 Lyons 100 96 Kevin Gilbert, Sr 17:21.3 Prairie Ridge 101 97 Dylan Nicosia, Jr 17:21.7 Huntley 102 98 Miles Appelido, Jr 17:23.0 Sandburg 103 99 Blake Buttron, Jr 17:25.1 Jacobs 104 100 Scott Morgan, Sr 17:26.2 Naperville Central 105 101 Anthony Rios, Sr 17:26.4 South Elgin 106 102 Hayden Fogel, Sr 17:29.3 Geneva 107 103 Aidan King, So 17:29.8 St. Charles East 108 104 David Hightower, Jr 17:29.8 Benet Academy 109 105 Sean Mc Dermott, Jr 17:31.0 Lyons 110 Eric Arredondo, Sr 17:31.7 Jones College Prep 111 106 Brice Klepfer, So 17:33.2 Huntley 112 107 Dominic Adams, So 17:33.3 Benet Academy 113 108 Marcus Herrington, Jr 17:35.9 Huntley 114 109 David Underwood, Jr 17:37.2 Naperville Central 115 Marcos Villarreal, Jr 17:38.0 Streamwood 116 110 Jimmy Ozzauto, So 17:38.2 Huntley 117 111 Dillon Cherwin, Jr 17:38.9 Huntley 118 112 Justin Lorenz, Jr 17:40.7 Jacobs 119 113 William Forman, Jr 17:43.2 Benet Academy 120 114 Jack Fornaris, Sr 17:48.1 Sandburg 121 115 Jordan Alwan, Jr 17:48.2 Glenbard North 122 116 Lorenz Sapanhila, Sr 17:51.8 Jacobs 123 117 Tyler Trella, Sr 17:53.8 Jacobs 124 118 Niko Vallianatos, Fr 17:54.5 Lemont 125 119 Lucas Zaczek, Jr 17:57.0 Lemont 126 120 Kyle Schickel, So 17:58.2 Lemont 127 121 Ryan Wagner, Sr 18:03.7 Sandburg 128 122 Alvaro Garza, Sr 18:06.6 Addison Trail 129 123 Alec Naughton, So 18:07.5 Benet Academy 130 124 Jake Laukert, Sr 18:09.4 Prairie Ridge 131 125 Haren Patel, Jr 18:11.5 Glenbard North 132 126 Michael Mc Cabe, Sr 18:13.9 Benet Academy 133 127 Eric Christensen, Jr 18:16.4 Cary-Grove 134 128 Matt Macatangay, Sr 18:18.3 Jacobs 135 129 Josh Rodig, Sr 18:19.2 Jacobs 136 130 Nick Czorniak, Sr 18:20.0 Addison Trail 137 131 Joe Cantone, Jr 18:34.4 Lemont 138 132 Matt Deuschle, Fr 18:48.6 Lemont 139 133 David Reyes, Sr 18:49.0 Addison Trail 140 134 Danny Bueno, Sr 18:58.2 Addison Trail 141 135 Jackson Gehr, Sr 19:15.8 Jacobs 142 136 Patrick Kelly, Sr 19:21.1 Prairie Ridge 143 137 Miguel Gutierrez, Sr 20:39.2 Addison Trail 144 Christian Sanchez, Jr 20:39.8 Streamwood