Wauconda Invitational - Varsity Girls

at Matthews Middle School, Island Lake IL

September 9, 2017

59 degrees, sunny
Results by RealTiming Inc.

Distance: 2.95 miles

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD
  1 Wheat Warrenville So     29    1    3    6    9   10   15   31  18:27.1  1:14.5
  2 Geneva                   70    5    7    8   17   33            19:05.0  1:40.9
  3 Glenbrook South         128    2    4   32   37   53   56       19:54.7  3:48.2
  4 Crystal Lake Central    131   13   18   26   35   39   43   48  19:49.4  1:41.4
  5 Lane Tech               140   11   12   36   40   41   42   51  20:00.7  2:00.3
  6 East Aurora             196   21   29   38   46   62   63       20:53.3  3:10.4
  7 Wauconda                213   28   30   34   57   64            21:07.0  2:51.2
  8 Grayslake North         214   14   22   52   60   66   70       21:12.0  3:51.5
  9 Warren Township         217   16   25   47   55   74            21:25.3  5:06.5
 10 Mundelein               238   19   44   45   61   69   72   73  21:31.1  3:36.9
 11 Crystal Lake South      248   24   27   58   59   80            22:05.6  5:58.6
 12 West Chicago            305   20   50   71   81   83            24:04.0 10:11.7
 13 Maine East              312   23   67   68   76   78            23:13.6  5:22.9
 14 Harvard                 320   49   54   65   75   77   79   82  23:18.7  3:27.5

        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM         
    1     1  Maria Rucoba, So           17:39.5    Wheat Warrenville So 
    2     2  Kate Jortberg, So          18:11.0    Glenbrook South      
    3     3  Becca Hauenstein, Fr       18:24.2    Wheat Warrenville So 
    4     4  Kayleigh Pitterman, Sr     18:32.2    Glenbrook South      
    5     5  Sophia Mc Donnell, Jr      18:34.4    Geneva               
    6     6  Kaitlyn Nenninger, So      18:35.4    Wheat Warrenville So 
    7     7  Adrine Larsen, So          18:38.9    Geneva               
    8     8  Taryn Christy, Sr          18:41.2    Geneva               
    9     9  Amanda Obrist, Jr          18:42.2    Wheat Warrenville So 
   10    10  Laurel Moneysmith, Jr      18:54.0    Wheat Warrenville So 
   11    11  Sydney Varga, Jr           18:56.5    Lane Tech            
   12    12  Camille Forte, Jr          18:56.5    Lane Tech            
   13    13  Katelyn Smith, Sr          18:57.3    Crystal Lake Central 
   14    14  Gabriella Conceicao, So    19:01.9    Grayslake North      
   15    15  Haley Ansiel, So           19:10.0    Wheat Warrenville So 
   16    16  Ashley Kachurik, Jr        19:12.0    Warren Township      
   17    17  Holly Nusser, Sr           19:15.2    Geneva               
   18    18  Kylie Smith, Fr            19:17.3    Crystal Lake Central 
   19    19  Andrea Cordova, Jr         19:22.0    Mundelein            
   20    20  Maddie Brotnow, Sr         19:24.0    West Chicago         
   21    21  Jennifer Lopez, Jr         19:31.5    East Aurora          
   22    22  Kelli Tosic, So            19:37.3    Grayslake North      
   23    23  Kayla Gregorio, Jr         19:52.2    Maine East           
   24    24  Kayla Ehrenhaft, Sr        19:53.1    Crystal Lake South   
   25    25  Jessica De Palma, Sr       19:53.9    Warren Township      
   26    26  Aislynn Gildea, So         19:55.7    Crystal Lake Central 
   27    27  Emma Heuck, Jr             19:56.3    Crystal Lake South   
   28    28  Abby Mc Hugh, Jr           19:59.4    Wauconda             
   29    29  Edith Del Gado, Fr         20:05.1    East Aurora          
   30    30  Morgan Thompson, So        20:08.7    Wauconda             
   31    31  Sara Michalowski, Jr       20:11.9    Wheat Warrenville So 
   32    32  Lauren Hayes, Jr           20:14.6    Glenbrook South      
   33    33  Sarah Mozden, Sr           20:15.3    Geneva               
   34    34  Dakota Thompson, Jr        20:16.0    Wauconda             
   35    35  Becca Orvis, Jr            20:18.0    Crystal Lake Central 
   36    36  Hannah Vander Meulen, Jr   20:25.9    Lane Tech            
   37    37  Claire Willams, Jr         20:36.5    Glenbrook South      
   38    38  Gaby Juarez, Sr            20:38.5    East Aurora          
   39    39  Maddie Hollander, Sr       20:38.6    Crystal Lake Central 
   40    40  Ayane Ahmed, Jr            20:48.0    Lane Tech            
   41    41  Audrey Caulkins, Jr        20:56.7    Lane Tech            
   42    42  Natalie Gantert, Sr        21:02.8    Lane Tech            
   43    43  Emma Flemming, Jr          21:09.0    Crystal Lake Central 
   44    44  Beth Clow, Jr              21:18.3    Mundelein            
   45    45  Leslye Rodriguez, Jr       21:22.2    Mundelein            
   46    46  Maritza Navar, Sr          21:29.5    East Aurora          
   47    47  Jensen Bernard, Sr         21:34.2    Warren Township      
   48    48  Stephanie Doerr, Sr        21:43.5    Crystal Lake Central 
   49    49  Kayla Austin, Jr           21:44.4    Harvard              
   50    50  Catherine Franch, Sr       21:47.2    West Chicago         
   51    51  Jackie Mendro, Sr          21:55.9    Lane Tech            
   52    52  Leialani Akalaonu, So      21:58.9    Grayslake North      
   53    53  Gigi Walsh, So             21:59.2    Glenbrook South      
   54    54  Sarah Logan, Jr            22:02.0    Harvard              
   55    55  Lauren Swanson, Jr         22:07.9    Warren Township      
   56    56  Megan Kennedy, Sr          22:16.0    Glenbrook South      
   57    57  Karly Pikel, So            22:20.3    Wauconda             
   58    58  Noelle Szczepanski, Jr     22:21.9    Crystal Lake South   
   59    59  Toni Gallanis, Sr          22:24.8    Crystal Lake South   
   60    60  Ashlyn Castagna, Fr        22:28.7    Grayslake North      
   61    61  Kelly Delgado, Sr          22:34.0    Mundelein            
   62    62  Yohana Alcala, Jr          22:41.9    East Aurora          
   63    63  Nancy Bravo, So            22:42.3    East Aurora          
   64    64  Olivia Kuch, Jr            22:50.5    Wauconda             
   65    65  Maria Mercado-Juarez, Sr   22:51.7    Harvard              
   66    66  Madison Kubas, So          22:53.4    Grayslake North      
   67    67  Laura Pokorski, Sr         22:56.5    Maine East           
   68    68  Abigail Flood, Jr          22:57.1    Maine East           
   69    69  Annie Corbin, Jr           22:58.8    Mundelein            
   70    70  Eden Hartigan, So          23:10.2    Grayslake North      
   71    71  Jackie Huerta, Sr          23:23.2    West Chicago         
   72    72  Abigail Ambrose, Jr        24:04.0    Mundelein            
   73    73  Jessica Reisman, Jr        24:09.4    Mundelein            
   74    74  Claudia Barcenas, Jr       24:18.4    Warren Township      
   75    75  Catherine Austin, Sr       24:43.9    Harvard              
   76    76  Amara Siler-Orchard, Jr    25:07.2    Maine East           
   77    77  Leslie Castaneda, Jr       25:11.8    Harvard              
   78    78  Novena Christal, Jr        25:15.0    Maine East           
   79    79  Julisa Catalan, Sr         25:49.5    Harvard              
   80    80  Molly Stotz, Sr            25:51.6    Crystal Lake South   
   81    81  Guadalupe Arriola, Jr      26:10.1    West Chicago         
   82    82  Yesenia Martinez-Valdez, Jr
                                       26:43.9    Harvard              
   83    83  Alcantar Ariana, Jr        29:35.7    West Chicago