IHSA Class 2A Sectional Meet - Varsity Boys

at Kaneland High School

October 27, 2018

49 degrees, cloudy
Results by RealTiming Inc.

PLACE TEAM                    POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD
  1 Kaneland                     55    3    7   14   15   16   25   73  15:55.7  0:49.7
  2 Benet Academy                61    4    8    9   19   21   22   27  16:02.0  0:45.7
  3 Burlington Central          119    2   20   26   32   39   43   51  16:18.0  1:36.3
  4 Hinsdale South              143   11   23   35   36   38   63   65  16:33.8  0:44.7
  5 St. Francis                 189    6   28   29   49   77   78  104  16:50.1  2:12.8
  6 Lemont                      202   10   30   50   55   57   75   83  16:52.5  1:13.0
  7 Thornton Fractional North   209   17   37   41   53   61   72   91  16:56.3  1:21.2
  8 Montini                     218    5   24   48   70   71   93   98  16:56.8  2:02.7
  9 IMSA                        231    1   18   56   76   80   96   99  16:59.3  2:57.6
 10 Riverside-Brookfield        237   34   46   47   52   58   68   88  17:05.7  0:35.4
 11 Bremen                      240   31   42   44   59   64   67   79  17:09.5  0:59.1
 12 Nazareth Academy            322   13   60   81   82   86   89   92  17:41.3  2:13.2
 13 Oak Forest                  347   12   69   85   87   94  114       17:51.5  2:41.2
 14 Tinley Park                 351   33   54   66   97  101  102  107  17:57.9  2:33.1
 15 Evergreen Park              379   40   62   74   95  108            18:21.9  3:32.8
 16 St. Laurence                447   45   90  100  103  109  112  113  18:54.3  3:26.5
 17 St. Rita                    546   84  106  117  119  120  121  122  20:39.2  3:33.0
 18 Hancock                     557  105  110  111  115  116  118  123  20:47.6  1:07.0

 
        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM         
    1     1  Daniel Chen, Sr            15:13.0    IMSA                 
    2     2  Anthony Farmer, Jr         15:14.7    Burlington Central   
    3     3  Daniel Occhipinti, Jr      15:20.0    Kaneland             
    4     4  Connor O'Keefe, Sr         15:32.7    Benet Academy        
    5     5  Jayden Gertsen, Sr         15:43.1    Montini              
    6     6  Dan Weizeorick, Jr         15:47.7    St. Francis          
    7     7  Austin Adams, Jr           15:52.8    Kaneland             
    8     8  Ben Grundman, Jr           16:00.5    Benet Academy        
    9     9  Jack Robinson, So          16:01.6    Benet Academy        
   10    10  Andrew Deuschle, Sr        16:03.3    Lemont               
   11    11  Julian Watson, So          16:04.8    Hinsdale South       
   12    12  Mike Reif, Jr              16:05.9    Oak Forest           
   13    13  Scott Sikorski, Sr         16:07.3    Nazareth Academy     
   14    14  Aidan Lodwig, Sr           16:08.0    Kaneland             
   15    15  Ethan Walker, Jr           16:08.1    Kaneland             
   16    16  Jacob Wielgos, Sr          16:09.7    Kaneland             
   17    17  Jesus Espinoza, Sr         16:12.9    Thornton Fractional North
   18    18  Daniel Soto, Sr            16:16.9    IMSA                 
   19    19  Jack Tams, So              16:17.0    Benet Academy        
   20    20  Gio Martinez, Jr           16:18.3    Burlington Central   
   21    21  Sean Donnelly, So          16:18.4    Benet Academy        
   22    22  Dominic Adams, Jr          16:19.3    Benet Academy        
   23    23  Tim Rudolph, Sr            16:19.4    Hinsdale South       
   24    24  Ian Kwit, Sr               16:21.9    Montini              
   25    25  Ethan Neal, Jr             16:23.5    Kaneland             
   26    26  Jack Hartmann, Sr          16:24.6    Burlington Central   
   27    27  Brady Heckman, Fr          16:28.8    Benet Academy        
   28    28  Jon Aquino, Sr             16:36.2    St. Francis          
   29    29  Christopher Covone, Fr     16:37.2    St. Francis          
   30    30  Gavin Pawell, Sr           16:38.5    Lemont               
   31    31  Angel Lopez, Jr            16:39.3    Bremen               
   32    32  Adam Kries, Sr             16:41.3    Burlington Central   
   33    33  Ishaan Patel, Jr           16:41.6    Tinley Park          
   34    34  Josh Ranft, Sr             16:45.0    Riverside-Brookfield 
   35    35  Josh Baron, Jr             16:47.7    Hinsdale South       
   36    36  Max Cazzato, Sr            16:47.9    Hinsdale South       
   37    37  Antwan Moore, Sr           16:48.6    Thornton Fractional North
   38    38  Nick Beronio, Jr           16:49.4    Hinsdale South       
   39    39  Logan Andersen, Sr         16:51.0    Burlington Central   
   40        Wesley Jedlicka, Sr        16:52.1    Glenbard South       
   41    40  Horace Holifield, Sr       16:55.7    Evergreen Park       
   42    41  Manuel Salinas, Sr         16:55.8    Thornton Fractional North
   43    42  Sam Luna, Sr               16:56.9    Bremen               
   44    43  Tyler Gerke, Sr            16:58.6    Burlington Central   
   45        Ethan Woods, Fr            17:00.0    Glenbard South       
   46    44  Zach Casper, So            17:01.3    Bremen               
   47    45  Julian Marquez, Sr         17:02.6    St. Laurence         
   48    46  Conor Raymond, Sr          17:06.6    Riverside-Brookfield 
   49    47  David Keen, Sr             17:06.7    Riverside-Brookfield 
   50        Blake Wittstock, So        17:08.6    Wheaton Academy      
   51    48  Nick Fisch, So             17:08.9    Montini              
   52    49  Luke Orwig, So             17:09.0    St. Francis          
   53    50  Lucas Zaczek, Sr           17:09.0    Lemont               
   54    51  Zac Schmidt, Fr            17:09.7    Burlington Central   
   55    52  Peter Kallas, So           17:09.9    Riverside-Brookfield 
   56    53  Adael Jaimes-Sotelo, Jr    17:10.0    Thornton Fractional North
   57    54  Nick Martin, Jr            17:15.4    Tinley Park          
   58    55  Niko Vallianatos, So       17:15.6    Lemont               
   59    56  Ishaar Ganesan, Jr         17:15.7    IMSA                 
   60    57  Joe Cantone, Sr            17:16.3    Lemont               
   61    58  Quinn VanNice, So          17:20.3    Riverside-Brookfield 
   62        Ryan Allapach, So          17:23.4    Glenbard South       
   63        Nathan Kalvig, So          17:23.5    Marian               
   64        Mason Kellogg, Jr          17:25.8    Sandwich             
   65    59  Matthew Lovrich, Jr        17:31.4    Bremen               
   66    60  Christian Cano, Sr         17:33.3    Nazareth Academy     
   67    61  Xavier Williams, Sr        17:34.1    Thornton Fractional North
   68    62  Anthony Richter, Jr        17:35.6    Evergreen Park       
   69    63  Alex Grindeanu, Sr         17:38.3    Hinsdale South       
   70    64  Bryan Barban, So           17:38.4    Bremen               
   71    65  Jayden Arquines, Jr        17:39.1    Hinsdale South       
   72    66  Josh Hartman, Sr           17:39.9    Tinley Park          
   73    67  Brian Jasien, Jr           17:40.8    Bremen               
   74    68  Chris Magno, Sr            17:41.7    Riverside-Brookfield 
   75    69  Raj Patel, Sr              17:43.2    Oak Forest           
   76    70  Drew Bolisay, Sr           17:44.1    Montini              
   77        Christopher Kasperan, So   17:44.9    Marian               
   78    71  Tommy May, Fr              17:45.7    Montini              
   79    72  Trent Lee, Jr              17:46.8    Thornton Fractional North
   80    73  Seth Nosek, Jr             17:51.0    Kaneland             
   81    74  Danny Farritor, So         17:59.3    Evergreen Park       
   82    75  Nathan Pawlak, Sr          17:59.5    Lemont               
   83    76  Jason Liu, Jr              18:00.2    IMSA                 
   84    77  Sam King, So               18:00.5    St. Francis          
   85        Keagan Morgan, Jr          18:00.6    Marian               
   86    78  Clayton Merker, So         18:07.5    St. Francis          
   87    79  Elyjah Richardson, Jr      18:08.9    Bremen               
   88    80  Jake Sutter, Sr            18:10.6    IMSA                 
   89    81  Brendan O'Brien, So        18:12.5    Nazareth Academy     
   90    82  Jack O'Brien, So           18:13.0    Nazareth Academy     
   91    83  Evan Schiffman, Fr         18:15.5    Lemont               
   92    84  Lorenzo Alvarez, Sr        18:16.3    St. Rita             
   93        Marko Mikich, Sr           18:17.1    Marian               
   94    85  Zac Maher, Sr              18:18.2    Oak Forest           
   95    86  Connor Uphues, Jr          18:20.5    Nazareth Academy     
   96    87  Nick Leahy, Jr             18:23.0    Oak Forest           
   97        James Edgecombe, Jr        18:25.4    Hillcrest            
   98    88  Quinn Jacquat, Jr          18:26.7    Riverside-Brookfield 
   99    89  Josh Neumann, Sr           18:27.7    Nazareth Academy     
  100    90  Joseph Diaz, Jr            18:27.7    St. Laurence         
  101    91  Cesar Cruz, Sr             18:33.4    Thornton Fractional North
  102    92  Daniel Pelayo, Sr          18:40.7    Nazareth Academy     
  103    93  Nathan Hoeflich, Sr        18:45.3    Montini              
  104    94  Tim Moran, Jr              18:47.1    Oak Forest           
  105    95  Fabian Llamas, So          18:50.3    Evergreen Park       
  106    96  Ethan Thieme, So           18:57.4    IMSA                 
  107    97  Nick Marfoe, Sr            18:58.2    Tinley Park          
  108    98  Ned Kalata, Fr             18:58.4    Montini              
  109    99  Andrew Wiedernmann, Sr     19:09.8    IMSA                 
  110   100  Ryan Hahn, Jr              19:09.9    St. Laurence         
  111   101  Kendrick Dow, So           19:14.7    Tinley Park          
  112   102  Latrell Lloyd, So          19:16.8    Tinley Park          
  113   103  Tristan Gonzales, Fr       19:22.2    St. Laurence         
  114        Julian Tenorio, Sr         19:35.0    Washington           
  115        Bryan Perfecto, So         19:52.3    Washington           
  116   104  Christopher Spahn, Fr      19:53.0    St. Francis          
  117   105  Sebastian Ramirez, Fr      20:10.6    Hancock              
  118   106  Peter Viz, Jr              20:12.5    St. Rita             
  119   107  Ryan Brogan, Sr            20:22.2    Tinley Park          
  120   108  Charile Novak, Jr          20:28.5    Evergreen Park       
  121   109  Rocco Sarno, Jr            20:29.0    St. Laurence         
  122   110  Juan Varela, Jr            20:31.7    Hancock              
  123   111  Adolfo Calderon, Jr        20:43.0    Hancock              
  124   112  Cristian Garza, Sr         20:58.3    St. Laurence         
  125   113  Konrad Kozina, Sr          20:59.6    St. Laurence         
  126   114  Smith Patel, Fr            21:11.8    Oak Forest           
  127   115  Jonathan Hernandez, So     21:15.0    Hancock              
  128   116  Josue Uriostegui, Jr       21:17.6    Hancock              
  129   117  Padraig Flannery, Fr       21:24.6    St. Rita             
  130   118  Emilio Alvarez, Fr         21:27.0    Hancock              
  131   119  Billy Veugeler, Fr         21:33.5    St. Rita             
  132   120  Tom Rooney, So             21:49.3    St. Rita             
  133   121  Mike Baniewicz, Fr         22:37.6    St. Rita             
  134   122  Mike Meister, Jr           22:39.8    St. Rita             
  135   123  Cesar Morales, Fr          22:49.0    Hancock