Kaneland Eddington Invitational - Varsity Boys

at Kaneland H.S. in Maple Park

September 15, 2018

77 degrees, sunny
Results by RealTiming Inc.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD
  1 Glenbard West            31    1    2    3   10   15   16   21  15:41.4  0:24.7
  2 DeKalb                   80    6    8   17   18   31   49   69  16:03.3  0:55.0
  3 Kaneland                111    5   22   27   28   29   40   52  16:23.6  0:55.3
  4 Dixon                   121    9   19   24   26   43   74   91  16:21.6  1:06.0
  5 Benet Academy           139   12   20   30   35   42   46   51  16:29.8  1:02.4
  6 Jacobs                  189    4   23   48   54   60   62   67  16:41.8  1:35.0
  7 East Aurora             202   14   33   39   50   66   77   86  16:46.6  1:31.4
  8 Burlington Central      252   11   47   57   61   76  104  110  17:01.5  1:57.9
  9 Crystal Lake Central    264    7   44   65   73   75   83   84  17:05.0  1:56.9
 10 Hampshire               279   36   37   63   71   72   87   89  17:12.0  0:49.3
 11 Sycamore                284   34   45   58   68   79   80  102  17:15.6  1:11.7
 12 Grayslake North         315   13   56   70   81   95  100  103  17:25.8  2:44.8
 13 Rockford Auburn         341   25   53   78   92   93   94   96  17:44.5  2:05.1
 14 Belvidere North         361   32   59   64   98  108  109       17:57.2  3:04.2
 15 Timothy Christian       415   38   55  105  106  111            18:44.8  4:15.6
 16 Marengo                 437   41   82   85  112  117  118  119  19:10.1  4:42.2
 17 Rockford Boylan         508   88   97  101  107  115            19:21.5  2:59.7
 18 Rochelle                532   90   99  113  114  116  120       20:17.5  3:00.4

 
        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM         
    1     1  Rory Cavan, Sr             15:31.8    Glenbard West        
    2     2  Stephen Moody, Sr          15:31.8    Glenbard West        
    3     3  William O'Brien, Sr        15:37.4    Glenbard West        
    4     4  Mark Lemke, Sr             15:41.0    Jacobs               
    5     5  Daniel Occhipinti, Jr      15:42.2    Kaneland             
    6     6  Emmanuel Yepiz, Jr         15:44.4    DeKalb               
    7     7  Keegan Smalley, Sr         15:46.3    Crystal Lake Central 
    8     8  Jacob Trapp, Sr            15:46.6    DeKalb               
    9     9  Collin Grady, Sr           15:49.0    Dixon                
   10    10  Ian Repking, Sr            15:49.7    Glenbard West        
   11    11  Anthony Farmer, Jr         15:51.2    Burlington Central   
   12    12  Connor O'Keefe, Sr         15:52.2    Benet Academy        
   13    13  Connor Riss, Sr            15:52.3    Grayslake North      
   14    14  Jesus Nava, Sr             15:53.3    East Aurora          
   15    15  William Hohe, So           15:56.4    Glenbard West        
   16    16  Pierce Cousins, So         16:02.0    Glenbard West        
   17    17  Aidan Donohue, Jr          16:03.0    DeKalb               
   18    18  Juan Castro, Jr            16:03.2    DeKalb               
   19    19  Brock Drengenberg, So      16:03.5    Dixon                
   20    20  Ben Grundman, Jr           16:19.2    Benet Academy        
   21    21  Bennett Fate, Sr           16:23.1    Glenbard West        
   22    22  Austin Adams, Jr           16:26.6    Kaneland             
   23    23  Andrew Doetsch, Fr         16:26.7    Jacobs               
   24    24  Christian Seagren, Jr      16:27.1    Dixon                
   25    25  Jonah Garcia, Jr           16:31.2    Rockford Auburn      
   26    26  Andrew Lohse, Sr           16:33.4    Dixon                
   27    27  Jacob Wielgos, Sr          16:35.5    Kaneland             
   28    28  Ethan Walker, Jr           16:36.3    Kaneland             
   29    29  Aidan Lodwig, Sr           16:37.4    Kaneland             
   30    30  Will Forman, Sr            16:38.1    Benet Academy        
   31    31  Riley Marks, Sr            16:39.3    DeKalb               
   32    32  Max Beutel, Jr             16:40.2    Belvidere North      
   33    33  Hugo Mosqueda, Jr          16:40.7    East Aurora          
   34    34  Aaron Trier, Jr            16:43.8    Sycamore             
   35    35  Dominic Adams, Jr          16:44.9    Benet Academy        
   36    36  Isai Morales, So           16:44.9    Hampshire            
   37    37  Tommy Croissant, Sr        16:46.7    Hampshire            
   38    38  Caleb Mitchell, Jr         16:49.7    Timothy Christian    
   39        Chris Metz, Jr             16:50.9    Freeport             
   40    39  Huitzi Del Real, Jr        16:52.4    East Aurora          
   41    40  Ethan Neal, Jr             16:53.1    Kaneland             
   42    41  Zach Secor, So             16:53.3    Marengo              
   43    42  Sean Donnelly, So          16:54.5    Benet Academy        
   44    43  Cadyn Grafton, So          16:54.9    Dixon                
   45    44  Jack Flynn, Sr             16:56.2    Crystal Lake Central 
   46    45  Bailin Farrell, Sr         16:56.7    Sycamore             
   47    46  Jack Robinson, So          16:57.2    Benet Academy        
   48    47  Jack Hartmann, Sr          16:57.6    Burlington Central   
   49    48  Brandon Cole, Sr           16:59.4    Jacobs               
   50        Andrew Malek, Jr           16:59.4    Glenbard West        
   51    49  Eric Jang, Jr              17:00.3    DeKalb               
   52    50  Cristian Gonzalez, Sr      17:01.8    East Aurora          
   53    51  Jeff Gaydos, Sr            17:03.2    Benet Academy        
   54    52  Seth Nosek, Jr             17:03.4    Kaneland             
   55        Jake Kaslewicz, Sr         17:03.9    Glenbard West        
   56    53  Peter Maculan, So          17:04.8    Rockford Auburn      
   57    54  Daniel Sanders, So         17:06.1    Jacobs               
   58        Jack Tams, So              17:07.8    Benet Academy        
   59        Seth Townsend, Sr          17:08.5    Glenbard West        
   60        Braden Heckman, Fr         17:09.7    Benet Academy        
   61    55  Clint Fincher, Sr          17:12.0    Timothy Christian    
   62    56  Kyle Engstrom, So          17:12.3    Grayslake North      
   63    57  Gio Martinez, Jr           17:12.6    Burlington Central   
   64    58  Bryce Guerrettaz, Jr       17:15.4    Sycamore             
   65    59  Myles Vining, Sr           17:15.7    Belvidere North      
   66    60  Brett Bognar, Sr           17:15.9    Jacobs               
   67    61  Tyler Gerke, Sr            17:17.2    Burlington Central   
   68        Conner Grumbles, Jr        17:19.8    Benet Academy        
   69    62  Evan Ludlum, Sr            17:19.9    Jacobs               
   70    63  Teddy Lyon, Sr             17:21.8    Hampshire            
   71    64  Eric Rodriguez, Sr         17:23.3    Belvidere North      
   72    65  Adam Zentner, Sr           17:24.6    Crystal Lake Central 
   73    66  Miguel Leon, Sr            17:24.6    East Aurora          
   74    67  Justin Lorenz, Sr          17:25.9    Jacobs               
   75    68  Lucas McKay, Sr            17:26.4    Sycamore             
   76        Trevor Petrin, Jr          17:27.3    Jacobs               
   77    69  Mario Montoya, Sr          17:28.1    DeKalb               
   78    70  Jordaan Boxer, Sr          17:28.2    Grayslake North      
   79    71  Tim Puczek, Jr             17:32.5    Hampshire            
   80    72  Alex Surprise, Sr          17:34.2    Hampshire            
   81    73  Julian Ryerson, So         17:34.5    Crystal Lake Central 
   82    74  Aidan Johnson, Jr          17:37.1    Dixon                
   83        Jacob Petrik, Sr           17:42.2    Kaneland             
   84    75  Nate Kopp, Sr              17:43.1    Crystal Lake Central 
   85        Blake Finn, Sr             17:43.9    Kaneland             
   86    76  Logan Andersen, Sr         17:49.1    Burlington Central   
   87    77  Glenn Fowler, Jr           17:54.3    East Aurora          
   88    78  Ryan Sweeney, Jr           17:55.1    Rockford Auburn      
   89    79  Erik Handel, Jr            17:55.5    Sycamore             
   90    80  Paul Ruetten, Jr           17:58.2    Sycamore             
   91    81  Alex Larrivee, Jr          17:59.3    Grayslake North      
   92    82  Aaron Moehrlin, So         18:00.8    Marengo              
   93    83  Austin May, So             18:01.4    Crystal Lake Central 
   94    84  Carson Johnson, Sr         18:01.9    Crystal Lake Central 
   95    85  Luke Chaffin, So           18:10.9    Marengo              
   96    86  Daniel Maldonado, Jr       18:10.9    East Aurora          
   97        Trevor May, Sr             18:12.0    Crystal Lake Central 
   98        Kyle Horn, So              18:13.2    Jacobs               
   99    87  Darius Nguepi, So          18:13.6    Hampshire            
  100    88  Mason Siebert, Sr          18:23.3    Rockford Boylan      
  101        Dalton Klingensmith, Sr    18:24.8    Kaneland             
  102    89  Max Beer, Jr               18:27.6    Hampshire            
  103        Nick Camacho, Sr           18:28.2    Crystal Lake Central 
  104        Kevin Gomez, Jr            18:29.8    DeKalb               
  105    90  Santi Cordoba, Jr          18:30.8    Rochelle             
  106        Thomas Gil, Jr             18:31.4    DeKalb               
  107    91  Thomas Sitter, Jr          18:31.5    Dixon                
  108        Aidan Bengford, Jr         18:31.8    DeKalb               
  109    92  Aron Tatman, So            18:35.0    Rockford Auburn      
  110    93  Matt Seigel, Sr            18:36.3    Rockford Auburn      
  111    94  Cayden Schroeder, So       18:36.5    Rockford Auburn      
  112    95  Payton Taylor, Sr          18:37.0    Grayslake North      
  113    96  Matt Blessing, Jr          18:40.2    Rockford Auburn      
  114    97  Alex Bauling, Sr           18:41.9    Rockford Boylan      
  115    98  Aiden Massman, Jr          18:42.6    Belvidere North      
  116    99  Tucker Louis, Jr           18:44.9    Rochelle             
  117        Lucas Seegers, Sr          18:47.2    Crystal Lake Central 
  118        Jacob Carignan, Sr         18:48.5    Hampshire            
  119   100  Charlie Lay, So            18:50.0    Grayslake North      
  120   101  Sam Oliveri, So            18:55.0    Rockford Boylan      
  121   102  Carson Klein, Sr           19:00.2    Sycamore             
  122   103  Ben Ellington, Jr          19:07.2    Grayslake North      
  123        Fletcher Smith, Sr         19:10.1    Sycamore             
  124   104  Charlie Domagalski, Sr     19:12.2    Burlington Central   
  125   105  Noah Bezanson, Sr          19:16.1    Timothy Christian    
  126        Tate Slaght, Sr            19:17.3    Freeport             
  127        Riley Ciolino, Sr          19:18.3    Hampshire            
  128   106  Alex Oldenburger, Sr       19:20.9    Timothy Christian    
  129   107  Kyle Gomel, Sr             19:24.1    Rockford Boylan      
  130        James Cerny, Sr            19:27.5    Sycamore             
  131        Evan Johnson, Jr           19:28.6    Hampshire            
  132   108  James Murphy, Jr           19:44.3    Belvidere North      
  133        Justin Salinger, Jr        20:05.4    Grayslake North      
  134   109  Noah Anderson, Jr          20:06.3    Belvidere North      
  135   110  Adam Kries, Sr             20:07.7    Burlington Central   
  136        Luke Lenning, So           20:19.9    Grayslake North      
  137        John Kalstrup, Jr          20:24.1    Grayslake North      
  138        Andrew Simmons, Sr         20:59.5    Freeport             
  139   111  Tristan Iwema, Jr          21:05.3    Timothy Christian    
  140        Ben Potter, Jr             21:09.9    Belvidere North      
  141   112  Andrew Millard, Jr         21:10.2    Marengo              
  142   113  Connor Lenkaitis, Sr       21:19.5    Rochelle             
  143   114  Parker Hale, Jr            21:21.2    Rochelle             
  144   115  William Archer, Jr         21:23.0    Rockford Boylan      
  145        Cole Heinisch, Jr          21:26.5    Sycamore             
  146   116  Xavier Arriaga, Sr         21:31.2    Rochelle             
  147   117  Brant Lesher, So           21:35.4    Marengo              
  148        Jesus Hernandez, Jr        21:57.0    Belvidere North      
  149   118  Ivan Nordmeyer, Sr         22:04.3    Marengo              
  150   119  Ryan Tuohey, Fr            24:54.2    Marengo              
  151        Anthony Pyse, Sr           25:01.8    Dixon                
  152   120  Alex Galambos, Jr          27:38.5    Rochelle             
  153        Jack Morse, So             30:39.7    Marengo