Wauconda Invitational - Open Boys

at Matthews Middle School - Island Lake, IL

September 8, 2018

IHSA Officials: Gary Stott #50339,Shelley Gray #13890
66 degrees, cloudy - Results by RealTiming Inc.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD
  1 Wheaton North            31    1    2    4    9   15   17   21  18:02.1  1:34.4
  2 Wheat Warrenville So     44    3    6    8   11   16   20   27  18:25.3  0:58.3
  3 Warren                   56    5    7   12   14   18   24   28  18:34.6  0:52.8
  4 Glenbrook South         138   22   23   26   32   35   49   70  19:33.7  0:58.7
  5 Lane Tech               163   13   29   36   37   48   56   63  19:55.1  2:07.5
  6 Crystal Lake Central    206   25   39   40   50   52   54   72  20:20.9  1:38.2
  7 East Aurora             216   10   19   33   76   78   80   86  20:30.3  4:00.6
  8 Round Lake              244   30   38   51   61   64   73   74  20:41.9  1:24.2
 9* Libertyville            270   42   45   55   62   66   71   88  20:55.6  1:01.9
10* Grayslake Central       270   41   44   58   60   67   75       20:56.0  1:08.1
 11 Vernon Hills            279   43   46   53   68   69   81   87  21:02.3  1:10.9
 12 Lake Forest             305   31   34   77   79   84   85       21:40.0  3:21.7
 13 West Chicago            310   47   57   59   65   82   83       21:29.0  2:37.2

* tie broken by best 6th runner

Incomplete Teams: Grayslake North, Wauconda

        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM         
    1     1  Joshua Gorup, Jr           17:15.3    Wheaton North        
    2     2  Jonathan Logan, Jr         17:26.6    Wheaton North        
    3     3  Ellis Laveen, Sr           17:55.4    Wheat Warrenville So 
    4     4  Sam Carlson, Jr            18:06.0    Wheaton North        
    5     5  Nathan Papierniak, Jr      18:07.0    Warren               
    6     6  Peter Ruffolo, Sr          18:07.3    Wheat Warrenville So 
    7     7  Daniel Whalen, Sr          18:20.2    Warren               
    8     8  Matt Musulin, So           18:30.9    Wheat Warrenville So 
    9     9  David Tecuanhuehue, Sr     18:33.1    Wheaton North        
   10    10  Glenn Fowler, Jr           18:34.8    East Aurora          
   11    11  Evan Guthrie, Sr           18:39.3    Wheat Warrenville So 
   12    12  Liam Mc Arthur, Sr         18:39.5    Warren               
   13    13  Matthew Almonte, Sr        18:40.9    Lane Tech            
   14    14  Esteban Padilla, Jr        18:46.3    Warren               
   15    15  William Wallace, Jr        18:49.6    Wheaton North        
   16    16  Gunnar Wheeler, Sr         18:53.6    Wheat Warrenville So 
   17    17  Seth Rieske, Jr            18:54.2    Wheaton North        
   18    18  Jack Welch, Sr             18:59.8    Warren               
   19    19  Daniel Maldonado, Jr       19:05.7    East Aurora          
   20    20  Robert Spicer, Jr          19:09.6    Wheat Warrenville So 
   21    21  William Dring, Sr          19:11.0    Wheaton North        
   22    22  Joey Patronik, Sr          19:11.4    Glenbrook South      
   23    23  Sam Westfall, Jr           19:11.6    Glenbrook South      
   24    24  Samuel Yoder, Jr           19:14.1    Warren               
   25    25  Owen Mize, Jr              19:16.9    Crystal Lake Central 
   26    26  David Lopez, Sr            19:18.6    Glenbrook South      
   27    27  Joshua Taylor, Jr          19:25.5    Wheat Warrenville So 
   28        Aidan Sullivan, Sr         19:31.1    Wheaton North        
   29    28  Maximilian Herrington, Jr  19:36.5    Warren               
   30        Yafet Kinfe, Jr            19:37.7    Wheat Warrenville So 
   31    29  Edward Boyle, Sr           19:44.7    Lane Tech            
   32    30  Jonathan Campos, Jr        19:52.5    Round Lake           
   33    31  Ryan Klein, Jr             19:56.6    Lake Forest          
   34    32  Theo Gikas, Jr             19:56.6    Glenbrook South      
   35    33  Jordy Llanos, Jr           19:57.3    East Aurora          
   36    34  Ryan Peters, Jr            20:02.3    Lake Forest          
   37    35  Addy Otgontseren, Jr       20:10.1    Glenbrook South      
   38    36  Henry Lokken, Jr           20:10.7    Lane Tech            
   39    37  Ethan Utreras, Jr          20:11.1    Lane Tech            
   40    38  Elyjia Jones, Jr           20:14.2    Round Lake           
   41        Carson Ghys, Jr            20:17.5    Warren               
   42        Justin Salinger, Jr        20:19.4    Grayslake North      
   43        Harley Yoder, Jr           20:19.7    Warren               
   44    39  Thomas Collins, Sr         20:20.2    Crystal Lake Central 
   45    40  Balin Palmer, Jr           20:21.4    Crystal Lake Central 
   46    41  Tommy Jakubowski, Jr       20:21.8    Grayslake Central    
   47        Jack Radaj, Jr             20:25.5    Warren               
   48    42  Dane Whitney, Jr           20:26.5    Libertyville         
   49    43  Thanga Aruloli, Sr         20:27.4    Vernon Hills         
   50        Heath Dring, Sr            20:28.2    Wheaton North        
   51    44  Matt Droessler, Sr         20:29.1    Grayslake Central    
   52    45  Richard Rush, Sr           20:31.1    Libertyville         
   53    46  Gavin White, Jr            20:33.9    Vernon Hills         
   54    47  Jacob Romero, Jr           20:35.1    West Chicago         
   55        Roberto Garcia, Sr         20:35.1    Warren               
   56        Luke Beccassio, Sr         20:35.8    Wheaton North        
   57        Collin Sorge - Young, Jr   20:39.3    Warren               
   58        Gus Peterson, Sr           20:45.9    Wheaton North        
   59    48  Liam Quinn, Jr             20:48.4    Lane Tech            
   60    49  Justin Wrona, Jr           20:49.8    Glenbrook South      
   61    50  Jake Atkinson, Sr          20:51.1    Crystal Lake Central 
   62    51  Juan Sanchez, Sr           20:54.6    Round Lake           
   63        Andrew Rogers, Jr          20:54.9    Wheaton North        
   64        Joe Bonelli, Sr            20:54.9    Wheaton North        
   65    52  Drew Mc Ginness, Jr        20:55.0    Crystal Lake Central 
   66    53  Caleb Smith, Jr            20:56.9    Vernon Hills         
   67    54  Robert Del Santo, Sr       20:57.9    Crystal Lake Central 
   68    55  Brendan Rattin, Sr         20:58.8    Libertyville         
   69    56  Andy Andrade, Jr           21:02.9    Lane Tech            
   70    57  Freddy Munoz, Jr           21:04.1    West Chicago         
   71        Josiah Moody, Sr           21:05.6    Wheaton North        
   72        Michael Wagner, Jr         21:06.1    Wheat Warrenville So 
   73    58  Keir Luczak, Jr            21:08.1    Grayslake Central    
   74    59  Eduardo Loa, Jr            21:09.2    West Chicago         
   75    60  Brigham Cieslak, Jr        21:11.1    Grayslake Central    
   76    61  Tobias Rosalis, Sr         21:11.7    Round Lake           
   77    62  George Harvey, Jr          21:13.1    Libertyville         
   78    63  Jorge Medina, Sr           21:13.2    Lane Tech            
   79    64  Emmanuel Velazquez, Jr     21:16.6    Round Lake           
   80        Jacky Guo, Jr              21:23.6    Grayslake North      
   81    65  Oscar Almonte, Jr          21:24.6    West Chicago         
   82    66  Alex Tang, Jr              21:28.4    Libertyville         
   83    67  Luke Steinbeck, Jr         21:29.9    Grayslake Central    
   84        Stuart PattonVanBuskirk, Jr
                                       21:31.2    Lane Tech            
   85    68  Grant Hampton, Jr          21:35.3    Vernon Hills         
   86    69  Jonythan Russo, Sr         21:38.2    Vernon Hills         
   87    70  Charlie Kuhn, Jr           21:45.1    Glenbrook South      
   88    71  Jason Lenz, Sr             21:45.7    Libertyville         
   89    72  Pedro Esquivel, Sr         21:48.9    Crystal Lake Central 
   90    73  Cristian Hidrogo, Jr       21:49.3    Round Lake           
   91    74  Juan Amador, Jr            21:52.1    Round Lake           
   92        Nicholas Broege, Jr        21:59.4    Grayslake North      
   93    75  Miles Pletcher, Jr         22:00.1    Grayslake Central    
   94        Ethan Bentley, Jr          22:02.2    Lane Tech            
   95        Jose Sanchez, Sr           22:03.0    Round Lake           
   96        Mario Haro, Sr             22:07.1    Wheat Warrenville So 
   97        Michael Dessande, Jr       22:14.6    Lane Tech            
   98        Ethan Rutledge, Sr         22:18.2    Warren               
   99    76  Alec Aguinaga, Jr          22:18.4    East Aurora          
  100    77  Gavin Meyer, Sr            22:18.6    Lake Forest          
  101        Christopher Achammer, Jr   22:27.4    Wheat Warrenville So 
  102    78  Francisco Avalos, Jr       22:35.3    East Aurora          
  103        Brian Gonzalez, Jr         22:38.1    Round Lake           
  104        Erick Rios, Jr             22:38.6    Wheat Warrenville So 
  105        Sam Polyakov, Sr           22:39.8    Glenbrook South      
  106        Sebastian Sanchez, Jr      22:40.7    Round Lake           
  107        Arturo Perea, Jr           22:41.9    Round Lake           
  108    79  William Pattie, Jr         22:44.1    Lake Forest          
  109        Gerry Bermudez, Jr         22:46.1    Glenbrook South      
  110        Daniel Alfaro, Jr          22:47.7    Round Lake           
  111    80  Gonzalo Magana, Sr         22:50.8    East Aurora          
  112        Gabe Hernandez, Sr         22:59.7    Round Lake           
  113    81  Jack Mulcrone, Sr          23:03.8    Vernon Hills         
  114        Josh Garate, Sr            23:07.1    Glenbrook South      
  115        George Papagiannopoulos, Jr
                                       23:07.1    Glenbrook South      
  116        Daniel Hamill, Sr          23:11.1    Glenbrook South      
  117    82  Eric Latham, Sr            23:12.3    West Chicago         
  118    83  Antonio (Tony) Perez, Sr   23:13.0    West Chicago         
  119        Jeremy Gunter, Sr          23:15.7    Warren               
  120    84  Charles Casey, Jr          23:18.2    Lake Forest          
  121    85  Henry Bernhart, Jr         23:58.0    Lake Forest          
  122        Luis Cadena, Jr            24:03.8    Round Lake           
  123    86  Emit Zamora, Jr            24:12.8    East Aurora          
  124    87  Matthew Delmonico, Jr      24:23.5    Vernon Hills         
  125        Juan Guerra, Jr            24:31.1    Round Lake           
  126        Angel Solis, Jr            24:33.0    East Aurora          
  127        Rafael Olivares, Sr        24:36.3    Round Lake           
  128        Ben Lalor, Sr              25:04.4    Crystal Lake Central 
  129        Osvaldo De La Cruz, Jr     25:20.8    East Aurora          
  130        Samuel Kremerman, Jr       25:56.7    Vernon Hills         
  131    88  Jacob Lawrence, Sr         26:34.3    Libertyville         
  132        Victor Tovar, Sr           26:47.7    Round Lake           
  133        David Robledo, Sr          28:23.4    Wauconda             
  134        Mc Gwire Landvick, Jr      29:23.0    Wauconda             
  135        Ryan Henry, Jr             33:56.1    Crystal Lake Central 
  136        Bradley Drummer, Jr        36:35.9    Grayslake North