Wauconda Invitational - Varsity Girls

at Matthews Middle School - Island Lake, IL

September 8, 2018

IHSA Officials: Gary Stott #50339, Shelley Gray #13890
64 degrees, cloudy - Results by RealTiming Inc.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD
  1 Wheat Warrenville So     24    1    2    5    6   10   13       19:08.6  1:50.0
  2 Warren                   78    9   11   12   14   32   34       20:25.7  1:38.3
  3 Glenbrook South          92    4    7   19   25   37   39   56  20:26.1  2:56.5
  4 Mundelein               117   16   18   26   28   29   30   43  21:01.2  0:54.6
  5 Crystal Lake Central    143   15   17   23   41   47   50   66  21:18.5  2:15.6
  6 Lane Tech               168   20   27   31   38   52   55   60  21:44.4  2:33.1
  7 East Aurora             175   21   22   42   44   46   53   63  21:40.9  1:52.5
  8 Round Lake              194    3   40   45   48   58            22:06.4  5:28.3
  9 Lake Forest             224    8   49   51   57   59   62   64  22:52.4  4:32.1
 10 West Chicago            227   24   35   36   65   67   69       23:19.0  5:14.5
 11 Wauconda                286   33   54   61   68   70   71   72  25:15.4  8:05.2

Incomplete Teams: Grayslake North, Harvard, Maine East

        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM         
    1     1  Samantha Poglitsch, So     18:10.6    Wheat Warrenville So 
    2     2  Laurel Moneysmith, Sr      18:39.3    Wheat Warrenville So 
    3     3  Fatima Giron, Jr           18:53.4    Round Lake           
    4     4  Katherine Jortberg, Jr     19:01.2    Glenbrook South      
    5        Kelli Tosic, Jr            19:20.2    Grayslake North      
    6     5  Haley Ansiel, Jr           19:25.9    Wheat Warrenville So 
    7     6  Kaitlyn Nenninger, Jr      19:26.5    Wheat Warrenville So 
    8     7  Lauren Hayes, Sr           19:26.7    Glenbrook South      
    9     8  Lauren Garriques, Sr       19:56.6    Lake Forest          
   10     9  Ashley Kachurik, Sr        19:56.7    Warren               
   11    10  Maria Rucoba, Jr           20:00.6    Wheat Warrenville So 
   12    11  Raina Rice, Fr             20:03.5    Warren               
   13    12  Athena Mc Ginn, Fr         20:13.2    Warren               
   14    13  Sara Michalowski, Sr       20:16.5    Wheat Warrenville So 
   15    14  Taylor Latza, So           20:20.2    Warren               
   16    15  Becca Orvis, Sr            20:21.4    Crystal Lake Central 
   17    16  Andrea Cordova, Sr         20:30.1    Mundelein            
   18    17  Kylie Smith, So            20:32.1    Crystal Lake Central 
   19    18  Claire Schoenfield, Jr     20:33.0    Mundelein            
   20    19  Molly Durow, Fr            20:33.7    Glenbrook South      
   21    20  Hannah Vander Meulen, Sr   20:38.1    Lane Tech            
   22    21  Jennifer Lopez, Sr         20:43.2    East Aurora          
   23    22  Edith Delgado, So          20:43.5    East Aurora          
   24    23  Samantha Sanders, Fr       20:55.4    Crystal Lake Central 
   25    24  Jocelyn Velazquez, Jr      21:07.3    West Chicago         
   26    25  Lila Frick, Sr             21:11.0    Glenbrook South      
   27    26  Leslye Rodriguez, Sr       21:13.7    Mundelein            
   28    27  Daniela Martinez, Jr       21:23.1    Lane Tech            
   29    28  Emily Bauman, Jr           21:24.5    Mundelein            
   30    29  Hope Peterson, So          21:24.7    Mundelein            
   31    30  Jeanelle Jimenez, Jr       21:28.1    Mundelein            
   32    31  Sydney Varga, Sr           21:29.0    Lane Tech            
   33    32  Nicole Harrison, So        21:35.0    Warren               
   34        Kayla Austin, Sr           21:37.0    Harvard              
   35    33  Dakota Thompson, Sr        21:38.7    Wauconda             
   36    34  Madison Juenger, Jr        21:47.7    Warren               
   37    35  Caroline Pacer, Jr         21:50.9    West Chicago         
   38    36  Katelyn Sutherland, Jr     21:54.7    West Chicago         
   39    37  Catherine Nowak, Sr        21:57.6    Glenbrook South      
   40    38  Megann Lawlor, Jr          22:00.6    Lane Tech            
   41    39  Alex Kleeman, So           22:05.9    Glenbrook South      
   42    40  Jahaira Gonzalez, Sr       22:06.5    Round Lake           
   43    41  Meghan Easterday, So       22:06.8    Crystal Lake Central 
   44    42  Abby Ledezma, Jr           22:07.2    East Aurora          
   45    43  Sucely Marcos, So          22:08.8    Mundelein            
   46    44  Alondra Cervantes, Sr      22:15.2    East Aurora          
   47    45  Diane Flade, Sr            22:33.2    Round Lake           
   48    46  Yohana Alcala, Sr          22:35.6    East Aurora          
   49    47  Taylor Fisher, Sr          22:36.9    Crystal Lake Central 
   50    48  Alejandra Cortes, Jr       22:37.1    Round Lake           
   51    49  Kate Wildman, Jr           22:39.2    Lake Forest          
   52        Sarah Logan, Sr            22:39.5    Harvard              
   53    50  Nadia Sardjev, So          22:41.0    Crystal Lake Central 
   54    51  Courtney Schmidt, Sr       23:09.8    Lake Forest          
   55        Lizeth Flores, So          23:10.3    Harvard              
   56    52  Claire Canji, Jr           23:11.2    Lane Tech            
   57    53  America Chavez, Jr         23:12.2    East Aurora          
   58        Kayla Gregorio, Sr         23:21.7    Maine East           
   59    54  Morgan Thompson, Jr        23:27.5    Wauconda             
   60        Abigail Flood, Sr          23:33.0    Maine East           
   61    55  Deannah Lovegren, Jr       23:39.0    Lane Tech            
   62    56  Melissa Zerwic, Jr         24:05.9    Glenbrook South      
   63    57  Chloe Tzau, Jr             24:07.6    Lake Forest          
   64    58  Alicia Hernandez, Jr       24:21.7    Round Lake           
   65    59  Emily Hart, Jr             24:28.6    Lake Forest          
   66    60  Abigail Arroyo, Sr         24:33.8    Lane Tech            
   67    61  Karly Pikel, Jr            24:35.8    Wauconda             
   68    62  Katie Gilcrest, Jr         24:36.6    Lake Forest          
   69    63  Melina Ramos, Jr           24:41.7    East Aurora          
   70        Priscilla Romero, Jr       25:02.5    Maine East           
   71    64  Jaqueline Pink, Sr         25:05.5    Lake Forest          
   72    65  Ximena Duran, Jr           25:20.6    West Chicago         
   73    66  Emma Flemming, Sr          25:30.6    Crystal Lake Central 
   74    67  Ruthie Bovey, Jr           26:21.7    West Chicago         
   75    68  Rebecca Kholodovsky, Jr    26:50.9    Wauconda             
   76    69  Frances Graf, Jr           27:08.1    West Chicago         
   77    70  Kayla Llewellyn, Sr        29:43.9    Wauconda             
   78    71  Sydney Rodgers, Sr         29:44.1    Wauconda             
   79    72  Daniela Hacke, Jr          29:54.4    Wauconda